Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 12.09.21, 16:00 / Powrót

Protest służby zdrowia

Jest oczywiście prawdą, że finansowanie i organizacja służby zdrowia od lat szwankują i to przy wszystkich rządach - przyznał Marek Borowski w audycji Wybory w TOKu w radiu TOK FM przypominając jednocześnie, że lata 2009 - 2014 to był okres bardzo poważnego światowego kryzysu ekonomicznego. Polska była w procesie redukcji deficytu budżetowego, w związku z tym zwiększanie nakładów na służbę zdrowia było niezwykle utrudnione. Mimo to w pewnym zakresie następowało. Natomiast od 2015 roku rozpoczął się zwrot w koniunkturze. Są duże przyrosty wpływów do budżetu, a mimo to stosunek nakładów na służbę zdrowia do Produktu Krajowego Brutto w ciągu tych 5 lat tylko minimalnie się zmienił.
- Rzecz polega na tym, i to jest kluczowa sprawa, że rząd PiS-u postawił na transfery indywidualne. To znaczy każdy z nich rozpatrywany osobno można powiedzieć, że jest potrzebny, dobry: 500 plus, trzynasta emerytura - 10 mld zł rocznie, czternasta emerytura. Wszystko to jest bardzo potrzebne, tylko problem polega na tym, że trzeba to wyważyć. Trzeba również pamiętać o usługach publicznych, które są dla wszystkich, ale bardziej dla biednych niż bogatych. Zdrowie, edukacja, pomoc społeczna, transport publiczny były na trzecim, albo czwartym planie.
Senator zwrócił uwagę, że po 6 latach rzekomego usilnego zwiększania nakładów na zdrowie, o którym mówi rząd PiS, mamy potężny przyrost zadłużenia szpitali już do 19 mld zł i tego nie można zredukować. Są też różnego rodzaju przepisy, które godzą w medyków. Np. domagają się oni, żeby zlikwidować haniebny przepis, który bardzo bardzo szybko i sprawnie karze więzieniem za błędy medyczne. Nie chcą pracować pod takim pręgierzem.
Jak podkreślił Marek Borowski, medycy od grudnia starają się o spotkanie z premierem Morawieckim. - Ja rozumiem, że premier nie jest na gwizdek i nie może przyjść wtedy, jak każdy sobie zażyczy, ale żeby od grudnia nie mógł się spotkać z przedstawicielami służby zdrowia i to jeszcze w okresie pandemii? To jest skandal.
Wybory w TOKu; Radio TOK FM - 11.09.2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry