Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 18.12.21, 20:30 / Powrót

NIE DAM GŁOWY, ŻE OPOZYCJA SIĘ DOGADA

Super Express: - Jest pan zaskoczony kolejnym rozłamem w Lewicy?
Marek Borowski:
- Niespecjalnie, bo ten konflikt już się tlił od jakiegoś czasu. Szczególnie od momentu głosowania nad Krajowym Planem Odbudowy. A wybuch nastąpił przy zjednoczeniu SLD i Wiosny. Działania podejmowane głównie przez przewodniczącego Czarzastego nie spodobały się wielu członkom.
- Parlamentarzyści, którzy opuścili klub Lewicy, zarzucają Czarzastemu, że współpracuje z PiS i wyciąga rękę do Jarosława Kaczyńskiego.
- Może oni wiedzą więcej - byli w partii, uczestniczyli w procesach decyzyjnych. Ja mogę powiedzieć, że dla mnie jedność i porozumienie całej demokratycznej opozycji są absolutnie konieczne. Chciałbym widzieć ze strony każdego lewicowego ugrupowania wyraźną chęć do takiego porozumienia.
- A widać ją ze strony Włodzimierza Czarzastego?
- Wydaje mi się, że jest za mało znaków świadczących o tym, że ta chęć istnieje.
-Ma pan jeszcze nadzieję na to,że opozycja się porozumie i wspólnie wystartuje do wyborów?
- Oczywiście, że mam, tak. Powiem więcej - forsuję ten pogląd od wielu lat. Raz to się już udało - w wyborach do Senatu w 2019 r. Szlak został przetarty, pewne doświadczenia już mamy. Czy bym położył głowę pod to, że na pewno się porozumieją? Oczywiście nie, bo istnieją różnego rodzaju indywidualne ambicje. Jednak z wypowiedzi mniejszych od Koalicji Obywatelskiej ugrupowań wynika, że obawiają się, że zostaną zdominowane i dlatego chcą się odróżnić. Warto jednak, żeby odróżniały się głównie od rządzących. Zakres spraw, które łączą Koalicję Obywatelską, PSL, Polskę 2050 i Lewicę, jest znacznie szerszy niż sprawy, które różnią.
- Czy z zachowania polityków Zjednoczonej Prawicy można wyczytać, że przedterminowe wybory są prawdopodobne?
- Mamy do czynienia z „rządem-bezrządem”. Kiedyś mówiliśmy, że Kaczyński rządzi i rzeczywiście rządził. W tej chwili już nawet Kaczyński nie rządzi. On nie jest w stanie przeforsować prostej ustawy dotyczącej walki z COVID-19. Blokuje go Ziobro. A z drugiej strony mamy ugrupowanie Bielana, pana Ociepy i trzech kukizowców. Tak się nie da rządzić. Premier Morawiecki jest już malowanym premierem, nie jest w stanie nic zrobić. Nie był nawet w stanie odwołać pana Mejzy.
-Więc kto rządzi?
- Dziś najwięcej do powiedzenia w tym rządzie - ale nie tak, żeby coś robić, tylko żeby coś blokować - ma pan Ziobro. To jest ogon, który kręci psem. Bez wątpienia. I teraz pytanie, czy ta sytuacja da się długo utrzymać. Trudno powiedzieć. Ten system rządów gnije, ale - jak wiemy - takie gnicie może trwać długo. Podstawową sprawą jest konflikt z Unią Europejską - Ziobro odgrywa tu główną rolę. Jeśli PiS-owi uda się uzyskać pieniądze z Unii, to pewnie ten rząd będzie jeszcze trwał.
- Do tego dochodzi sytuacja, w której dzień w dzień umiera około 600 osób z COVID-19.
-To, co się dzieje, jest nie do pomyślenia. Tylko ta jedna sprawa kompletnie dyskwalifikuje ten rząd. Każdy rozsądny człowiek wie, że jeśli mamy mieć mniej zgonów, to musimy się szczepić. Nie ma innego ratunku przed umieraniem. Zajadli antyszczepionkowcy to tylko 10 proc. społeczeństwa, a reszta niezaszczepionych się boi lub waha. Akcja edukacyjna jest za słaba. Żeby nie wspomnieć słynnych słów prezydenta, że się „nie szczepi, bo nie”. Potrzeba bardziej zdecydowanego działania. Rząd ma chronić ludzi przed umieraniem! Powinny zacząć funkcjonować tzw. paszporty covidowe. Nie wejdziesz do restauracji, do kina, do teatru czy na imprezę, jeśli nie masz zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego testu. Dopiero to spowoduje, że ludzie zaczną się szczepić. Ta niemoc, głupota i patrzenie na słupki sondażowe tego rządu to już nie jest jedynie gra polityczna, tylko działanie, które kończy się śmiercią konkretnych ludzi!
Rozmawiała: KAMILA BIEDRZYCKA

Powrót do "Wiadomości" / Do góry