Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 19.03.22, 21:14 / Powrót

Rosja wyrzucona z Rady Europy

Ta sesja była bardzo poruszająca - mówił Marek Borowski w rozmowie z Elizą Michalik w programie Onet Opinie o niedawnym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, podczas którego Rosja została usunięta z tego gremium. Jak podkreślał senator, w tej Radzie są z wyjątkiem Białorusi wszystkie kraje europejskie. Kraje o bardzo różnym przez lata stosunku do Rosji, od zdecydowanego jej potępienia, do opowiadania, że tam może nie wszystko jest w porządku, ale trzeba prowadzić dialog, współpracować i tak dalej. - Do ostatniej chwili tak było. Jeszcze w styczniu tego roku wniosek o zawieszenie uprawnień Rosji w Radzie został odrzucony większością głosów. A teraz były aż 164 wystąpienia, co się wcześniej nigdy nie zdarzyło, wszystkie za wyrzuceniem Rosji, ale co ważniejsze, wypowiadali się ludzie, którzy do tej pory byli za dialogiem z Rosją i przepraszali. Publicznie mówili, że chcą przeprosić wszystkich kolegów, tych zwłaszcza, którzy ich przestrzegali.
W ocenie senatora, ważne też było to, że nie czekano, aż Rosja sama wystąpi z Rady, jak to zapowiedział minister Ławrow, ale postanowiono podjąć decyzję o jej wyrzuceniu, ponieważ było to symboliczne, a poza tym wszyscy musieli głosować. - Czyli nie tak, że przyjmujemy do wiadomości, a jakie tam mamy poglądy to już niech sobie każdy myśli co chce.
Komentując wstrzymanie się od głosu posłanki Arent z PiS (była jedną z 3 osób wstrzymujących się) senator stwierdził, iż prawdopodobnie była to pomyłka, gdyż pani poseł miała bardzo bojowe wystąpienie. - Aczkolwiek w takich sytuacjach trzeba bardzo uważać, żeby się nie mylić. To po prostu idzie w świat, to czytają różni ludzie i nagle dochodzą do wniosku, że w Polsce to nie wiadomo właściwie jak jest. Nie mogę powiedzieć, żeby PiS zachowywał się w tej sprawie jakoś dwuznacznie. To było jednoznaczne.
onet.pl - 18.03.22

Powrót do "Wiadomości" / Do góry