Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 10.07.22, 19:13 / Powrót

Jarosław Kaczyński przypomina Władysława Gomułkę

Ilekroć Jarosław Kaczyński wypowiada się na tematy ekonomiczne, tylekroć mamy dużo radości i śmiechu. Chociaż to wszystko to jest śmiech przez łzy. To jest dramat przecież, jeżeli lider państwa - bo to jest prawdziwy lider - opowiada takie dyrdymały. To jest groźne - mówił Marek Borowski w Faktach po Faktach w TVN24 komentując zapowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości, że banki zostaną wyżej opodatkowane, jeśli nie będą oferować klientom wyższego oprocentowania depozytów. Wartość banków spadła po tych słowach.- Nie wiem, czy to mu ktoś podpowiada, czy on to przetwarza jakoś, ale jak znam Jarosława Kaczyńskiego, a trochę go poznałem przez 30 lat, to on bardzo przypomina Władysława Gomułkę. Pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej miał w latach sześćdziesiątych taką tendencję, żeby znać się na wszystkim. I kiedy wygłaszał przemówienia, to uczył krawców, jak kroić materiał, szewców, jak buty robić, rolników, co siać, kiedy siać, jak zbierać i tak dalej. Jarosław Kaczyński jest jego nieodrodnym dzieckiem. Jak się zabiera za ekonomię, to chce pokazać, że wie, gdzieś przeczytał, gdzieś się nauczył.
- Otóż on powiada tak: banki powinny podnieść oprocentowanie depozytów, a jeżeli tego nie zrobią, to my obciążymy ich zyski dodatkowym podatkiem. No dobrze, to ja pytam, a jakie jest w tej chwili oprocentowanie depozytów? Banki podniosły to oprocentowanie, jest rzędu 4,5%, 5,5% gdzieś się zdarzy. Oprocentowanie kredytów jest w granicach 8-9%, więc o ile mają podnieść jeszcze?
Senator zwrócił uwagę, że przez całe lata PiS mówił, że trzeba polonizować banki, bo są w obcych rękach i w związku z tym nie uwzględniają polskiego interesu.
- Spolonizowano, a jakże. Dzisiaj banki, nad którymi władzę ma rząd, państwo to jest ponad 50% tego rynku. Zajrzałem na stronę internetową banku PKO BP. Otóż bank PKO BP oferuje oprocentowanie depozytów rocznych, dwuletnich w wysokości 4,5% - 5%, a dla osób, które mają ponad 60 lat - 5,5%. No więc ja mam do pana prezesa Kaczyńskiego prośbę, żeby uderzył wreszcie pięścią w stół i zrobił porządek z PKO BP, bo przecież po to spolonizowano te banki, żeby teraz móc coś wyegzekwować. Niech zarządzi, co trzeba. Byłego prezesa Jagiełłę zwolniono stamtąd wbrew Mateuszowi Morawieckiemu, który - jak zwykle zresztą - nie ma wiele do powiedzenia. Jest inny prezes, proszę mu wydać odpowiednie polecenie, niech będzie 8% albo 10%. Opowieści o tym, że banki nie podnoszą oprocentowania depozytów, więc my ich obciążymy dodatkowym podatkiem są bez sensu.
TVN24; Fakty po Faktach - 7.07.2022

Powrót do "Wiadomości" / Do góry