Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 17.07.23, 13:41 / Powrót

NATO mądrze wspiera Ukrainę

Zdaniem Marka Borowskiego, NATO mądrze wspiera Ukrainę, a naciski związane z przyjęciem jej do Sojuszu, są przedwczesne. Komentując w radiu TOK FM szczyt NATO w Wilnie i późniejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, senator przypomniał, że wspominany często art.5. Traktatu Północnoatlantyckiego nie mówi wprost, co NATO zrobi, jeżeli któryś kraj zostanie zaatakowany. - To jest pewna słabość tego artykułu, ale i pewna siła. To znaczy, on nie pokazuje przeciwnikowi dokładnie, co NATO zrobi. A co NATO w tej chwili robi w stosunku do Ukrainy? Dostarcza całą masę sprzętu i amunicji, czyli realizuje art.5. tak naprawdę, bez wysyłania tam wojsk, czego zresztą Zełenski nie oczekuje.
W ocenie senatora także z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski jest wszystko w porządku i sprawy idą we właściwym kierunku.
- Oczywiście zawsze trzeba się starać o to, żeby w Polsce stacjonowały wojska NATO-wskie, żeby było odpowiednie uzbrojenie itd., tylko takie przebieranie nogami w tej sprawie i wyrażenie obaw, że coś złego się dzieje jest moim zdaniem nie na miejscu. Sytuacja przecież jest taka, że toczy się ciężka wojna na wschodnich krańcach Ukrainy. Rosji ani w głowie rozszerzać front, przecież to bez sensu, więc my przynajmniej mamy czas. To znaczy, to nie jest sytuacja, w której trzeba natychmiast działać. Trzeba na spokojnie prowadzić negocjacje w tej sprawie. Stany Zjednoczone oceniają ją i widzą, że bezpośredniego zagrożenia dla Polski nie ma. W związku z tym nie ma takiej potrzeby, żeby angażować się na terenie Polski pełną siłą.
Radio TOK FM; Wybory w TOK-u; 15 lipca 2023

Powrót do "Wiadomości" / Do góry