Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 22.10.23, 18:38 / Powrót

Jeśli próby ustawowe nie przyniosą rezultatu

Marek Borowski zadeklarował w radiu TOK FM poparcie dla zmian w kodeksie karnym, które by zakładały, że za wykonanie aborcji nikt nie ponosi odpowiedzialności. - Każda ustawa, każde rozwiązanie, które by ratowało kobiety i zmniejszało tę penalizację jest absolutnie do przyjęcia, w związku z tym, jeżeli taka ustawa by się pojawiła, to oczywiście tak.
Dodał przy tym, że taka ustawa będzie miała raczej charakter symboliczny, podobnie jak wszelkie inne ustawy w tej dziedzinie, ponieważ prezydent Duda prawdopodobnie ją zawetuje, albo wyśle do tzw. Trybunału Konstytucyjnego, czyli nie wejdzie w życie. Dlatego trzeba się będzie i tak zastanowić nad tym, jakie działania o innym charakterze podjąć.
- Popatrzmy realnie. Uważam, że trzeba oczywiście podjąć wszelkie próby, w tym także ustawowe. Nie ma powodu z góry rezygnować tylko dlatego, że przewidujemy opór prezydenta, weto czy jakieś inne kroki. Trzeba zobaczyć, kto jest za, kto przeciw, inaczej tego nie ustalimy. Natomiast, licząc się z tym, że próby ustawowe mogą nie przynieść rezultatu, a będą trwały w czasie, trzeba zastanowić się nad wszelkimi działaniami, które ułatwią sytuację kobiet bez przyjmowania ustawy. Nie czuję się tu specjalistą, uważam, że panie, które aktywnie działały i działają w tej sprawie, mają to dopracowane, ale wydaje mi się, że takie rzeczy, jak pigułka dzień po bez recepty, jak bardziej liberalne niż w tej chwili podejście do środków antykoncepcyjnych, jak zrezygnowanie przez policję ze ścigania lekarzy, wchodzenia do gabinetów i tego typu rzeczy, jak odstąpienie od ścigania organizacji pozarządowych, które pomagają kobietom w tej dziedzinie - jest szereg tego typu działań, które nie wymagają ustaw a już wiele zmienią. A jednocześnie trzeba próbować ustaw i trzeba pokazywać, że chcemy to zrobić. Jeżeli prezydent się przeciwstawi, to będzie jego odpowiedzialność.
TOK FM; Wybory w TOKu - 21 października 2023

Powrót do "Wiadomości" / Do góry