Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt



Wiadomości / 10.09.24, 19:20 / Powrót

Czynny żal do dyskusji

W propozycjach uzdrowienia systemu sprawiedliwości przedstawionych przez ministra Bodnara najwięcej kontrowersji budzi tzw. czynny żal - przyznaje Marek Borowski. Jak wyjaśniał senator w Radiu dla Ciebie jest to instytucja, która została zaczerpnięta z systemu podatkowego. Polega to na tym, że podatnik, który np. nie zapłacił jakichś podatków nie dlatego, że chciał coś ukryć przed fiskusem, lecz się pomylił, czy nie doczytał przepisów i urząd podatkowy to odkrył, wyraża na piśmie czynny żal. To znaczy stwierdza, że bardzo przeprasza, ale popełnił błąd i w związku z tym uprzejmie prosi, żeby nie nakładać na niego jakiejś specjalnej kary, a on oczywiście ten podatek zapłaci. No i urząd podatkowy z reguły - jeśli wynika to z całego kontekstu sytuacyjnego - przyjmuje, że najprawdopodobniej doszło do pomyłki, podatek zostaje zapłacony i sprawa jest zamknięta.
W przypadku sędziów chodzi o to, żeby ci, którzy poddali się awansowi przez Krajową Radę Sądownictwa, mimo iż powinni wiedzieć - bo są sędziami - że została ona wybrana niezgodnie z konstytucją i nie miała faktycznie uprawnień do ich awansowania, dzisiaj, jeśli nie chcą ponieść konsekwencji, taki czynny żal wyrazili.
Odpowiadając na pytanie, czy mu się ten pomysł podoba, senator stwierdził, że chciałby zapoznać się z całością ustawy, ale trzeba coś zrobić z neosędziami.
- Oni wystartowali w konkursach, w których nie wystartowali sędziowie, którzy uznali, że nie mogą stawać do konkursu przed nielegalną Krajową Radą Sądownictwa. Sędziowie, którzy przestrzegali Konstytucji stracili więc szansę na awans, a te miejsca zajęli ci, którzy zamknęli oczy na jej łamanie. W związku z tym podstawową, nazwijmy to karą, jeśli można to tak nazwać, dla neosędziów jest to, że są cofani na poprzednie stanowiska. Zresztą będą mogli ponownie brać udział w konkursach. Czy do tego potrzebny jest jeszcze czynny żal, czy nie, to jest do dyskusji.
RDC - 9.09.2024

Powrót do "Wiadomości" / Do góry