PiS wspięło się na szczyty absurduMarek Borowski stwierdził w
TOK FM, że procedura wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa była jedyną słuszną w sytuacji, w której prezydent zawetował nową ustawę o KRS.
- Najpierw pojawiła się ustawa, która miała przywrócić tryb wyboru do Krajowej Rady Sądownictwa zgodny z Konstytucją, a także z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2007 roku, w którym to wyroku Trybunał jasno stwierdził, żeby już nie było żadnych wątpliwości, że część sędziowską do Krajowej Rady Sądownictwa wybierają sędziowie, a nie kto inny. Więc najpierw była próba przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Nie było na to zgody ani PiS-u, który głosował przeciw, ani prezydenta, który zawetował. W związku z tym koalicja rządząca powiedziała, że w takim razie trudno, mija kadencja tej Krajowej Rady Sądownictwa, trzeba wybrać nową, więc będziemy wybierać według ustawy, która jest. Na to jakaś panika zapanowała w opozycji i użyto wydmuszki, jaką jest Trybunał Konstytucyjny, który nagle stwierdził, że ustawa według której wybierano poprzednio jest niezgodna z Konstytucją, a w związku z tym trzeba teraz zabezpieczyć, nie pozwolić wybierać, a Trybunał się będzie zastanawiał przez nie wiem, jaki czas, co z tym zrobić. Muszę powiedzieć, że tutaj opozycja - zobaczymy, jak zareaguje prezydent na to wszystko, więc nie chcę jeszcze przesądzać - ale jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, to wspięło się na szczyty absurdu.
TOK FM; Wybory w TOK-u - 16.05.2026Powrót do "Wiadomości" /
Do góry