Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 18.08.04, 09:42 / Powrót

Marek Borowski do ministra skarbu Jacka Sochy

Szanowny Panie Ministrze,

W ostatnim okresie, na tle zmian w kierownictwie Orlenu, opinia publiczna zbulwersowana została informacjami o bardzo wysokich odprawach, które otrzymują zwalniani szefowie spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jeszcze nie przebrzmiała wiadomość o 6 mln zł odprawy dla Zbigniewa Wróbla, gdy dowiadujemy się, że jego następca, Jacek Walczykowski, który szefował spółce tylko kilkanaście dni, dostanie kilkaset tysięcy złotych odprawy.
Oczywiście, jest to zgodne z kontraktem podpisanym przez Radę Nadzorczą, takie fakty skłaniają jednak do pojawiania się coraz głośniejszych postulatów, by wprowadzić wyższą stawkę podatkową od szczególnie wysokich dochodów. Dla gospodarki podnoszenie podatków nie byłoby jednak pożądane, zatem wydaje się, że rady nadzorcze, w których dominujący udział ma Skarb Państwa, powinny zachować umiar w zakresie warunków, na jakich zatrudniają zarządy spółek. W przypadku Orlenu umiar nie został zachowany. Kontrakty przewidujące wypłatę tak wysokich odpraw są niemoralne i Socjaldemokracja Polska zdecydowanie sprzeciwia się tego rodzaju praktykom mając w tej sprawie za sobą całą opinię społeczną.
Domagamy się od Pana Ministra podjęcia skutecznych działań, by wszędzie tam, gdzie Skarb Państwa ma coś do powiedzenia, zarówno wynagrodzenia prezesów spółek, jak i warunki ich kontraktów nie naruszały norm współżycia społecznego odbiegając w rażący sposób nie tylko od poziomu dochodów zdecydowanej większości polskich pracowników, ale także grupy menedżerów.
Będę zobowiązany Panu Ministrowi za możliwie pilne ustosunkowanie się do tej kwestii oraz poinformowanie opinii publicznej o podjętych działaniach.
Z poważaniem

Marek Borowski

Przewodniczący
Socjaldemokracji Polskiej
Poseł na Sejm RP
Warszawa, 18 sierpnia 2004 r.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry