Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 03.09.04, 14:35 / Powrót

List otwarty Marka Borowskiego do Włodzimierza Cimoszewicza

SDPL wezwała ministra spraw zagranicznych do reakcji na emisję przez rosyjską telewizję ORT filmu fałszującego fakty historyczne i relatywizującego przyczyny i okoliczności wybuchu II wojny światowej. List w tej sprawie wystosował 3 września do ministra Włodzimierza Cimoszewicza przewodniczący partii Marek Borowski. Poniżej treść listu.

Pan
Włodzimierz Cimoszewicz
Minister Spraw Zagranicznych


Szanowny Panie Ministrze,

Jak doniosła polska prasa, w poniedziałek PBK - kanał państwowej rosyjskiej telewizji ORT dla widzów w krajach bałtyckich - pokazał film dokumentalny obarczający Polskę winą za podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow. Nie zważając na ustalenia historyków, także rosyjskich, widzom zaprezentowano kłamstwa przez dziesięciolecia powtarzane przez radziecką propagandę, która konsekwentnie fałszowała rzeczywistą współodpowiedzialność ZSRR za wybuch II wojny światowej.
Jestem głęboko przekonany, że takie zachowania rosyjskiej, państwowej telewizji nie mogą pozostać bez odpowiedzi ze strony polskiej dyplomacji. Proszę Pana Ministra o podjęcie stosownych działań oraz o poinformowanie o nich Klubu Parlamentarnego SDPL oraz opinii publicznej.


Marek Borowski
Przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej


Warszawa, 3 września 2004 r.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry