Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 19.06.05, 19:47 / Powrót

Wizja polityki zagranicznej Marka Borowskiego

Marek Borowski przedstawił na Konwencji SDPL wizję swojej polityki zagranicznej. Borowski opowiedział się za głębszą integracją z Unią Europejską, umacnianiem stosunków z USA i partnerskim dialogiem z Rosją.

"Będzie to polityka bez kompleksów historycznych, polityka umacniania niezależności Polski od nacisków innych państw. Naszym naturalnym środowiskiem jest Europa, Unia Europejska" - mówił Borowski podczas konwencji we Wrocławiu.

Borowski odnosząc się do fiaska rozmów w sprawie planu budżetowego, powiedział, że Europa przeżywała już kryzysy i z tego kryzysu też wyjdzie. "Przywódcy europejscy, którzy nie potrafili przyjąć wspólnego budżetu oczekują teraz na sygnał, który może dać Polska" - powiedział.

"Możemy pokazać, że jesteśmy nowym motorem UE. Nie możemy zrezygnować z referendum w sprawie Traktatu Europejskiego. Musimy nadać mu nową treść. Bo tu już nie chodzi tylko o Traktat. Chodzi o to, by Polacy powiedzieli coś więcej. Idziemy głosować, bo na nas spoczął kawał odpowiedzialności za Europę" - mówił Borowski.

Borowski zapowiedział, że w umacnianiu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi będzie wymagał od polskiej dyplomacji większej stanowczości. Jego zdaniem, nie wykorzystaliśmy w pełni szans, zwłaszcza gospodarczych, w stosunkach z USA. Opowiedział się za wycofaniem polskich wojsk z Iraku, w sposób "odpowiedzialny, ale zdecydowany".

Zdaniem kandydata SdPl na prezydenta, stosunki z Rosją powinny się opierać na "prawdzie i partnerstwie". "UE, USA, Rosja i Wschód - w tym trójkącie rozgrywa się polska przyszłość" - powiedział lider SdPl.

Na zakończenie Borowski powiedział, że następnym sekretarzem generalnym ONZ powinien być Polak. "Aleksander Kwaśniewski, jeśli tylko pojawi się taka możliwość, powinien być kandydatem na to stanowisko. Jeśli zostanę prezydentem, zrobię wszystko, by ten cel osiągnąć" - mówił Borowski. "Będę też prosił Lecha Wałęsę, by również promował tę kandydaturę. Wydaje się to możliwe po sobotnich imieninach" - dodał.

Podczas Konwencji Europejskiej przedstawiciele SdPl, Unii Pracy i Zieloni 2004 przyjęli również deklarację "Tak dla Konstytucji. Tak dla Europy".

"Popieramy proces dalszego rozszerzenia UE, jako niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa i powszechnego pokoju w Europie. Uważamy, że w interesie Wspólnoty konieczne jest przeprowadzenie wewnętrznych reform instytucjonalnych i zdemokratyzowanie życia politycznego" - napisano m.in. w tekście deklaracji.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry