Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 10.08.05, 17:17 / Powrót

OŚWIADCZENIE MARKA BOROWSKIEGO W SPRAWIE POBICIA POLSKIEGO DYPLOMATY W MOSKWIE


APEL
DO MSZ I PREZYDENTA RP
O PILNE KONSULTACJE Z PARTNERAMI W UE

Po raz drugi został pobity pracownik polskiej ambasady, tym razem akredytowany dyplomata. To nie jest zbieg okoliczności, lecz najwyraźniej zaplanowana akcja ludzi, którym zależy na komplikowaniu stosunków polsko - rosyjskich.

Można powiedzieć: „Kto sieje wiatr, zbiera burzę” – prezydent Putin zabierając głos w sprawie pobicia w Warszawie dzieci rosyjskich dyplomatów, co było zajściem ewidentnie chuligańskim, dał sygnał do ataku wrogom poprawnych stosunków między naszym krajami.

Sprawy tej nie da się wyjaśnić na szczeblu dyrektorów departamentów Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Potrzebne jest jasne stanowisko polskiego rządu, prezydenta oraz Unii Europejskiej. Wstąpiliśmy do NATO i Unii Europejskiej, żeby czuć się bezpieczniej. Jednostronna troska o dobre stosunki z Rosją nie może przesłaniać podstawowych obowiązków tego państwa w dziedzinie zapewniania bezpieczeństwa akredytowanym tam dyplomatom.

Moskwa to nie Bagdad, nie Mogadiszu, to europejska stolica i nikt lepiej od nas nie wie, że jej władze potrafią utrzymać w niej porządek. Jeśli chcą.
Prezydent i MSZ powinny natychmiast podjąć konsultacje z europejskimi partnerami w celu wyjaśnienia tej sytuacji. Apeluję do prezydenta o przerwanie milczenia!
Polski nie stać na bezczynność, gdy atakowani są nasi rodacy reprezentujący nasz kraj za granicą.

Marek Borowski


Powrót do "Wiadomości" / Do góry