Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 05.10.05, 17:41 / Powrót

Poparcie Kazimierza Kutza dla Marka Borowskiego

Sytuacja w Polsce jest - w związku z wyborami prezydenckimi - niezwykle poważna. Za kilka dni będziemy w zupełnie innym miejscu niż jesteśmy teraz. Patrząc z boku na cały ten sportowy wyścig, jestem pełen podziwu dla kondycji psychicznej Pana Marka Borowskiego i tego, że wytrzymuje te wszystkie napięcia. Ja bym się na to nigdy nie pisał.
Jako człowiek niezależny, ale o poglądach zdecydowanie lewicowo-liberalnych, patrzę na wszystkich kandydatów, jak na ludzi, którzy mają sprostać temu, by stanąć na czele narodu polskiego. Prezydent musi być człowiekiem o odpowiednich, bardzo niezwykłych kwalifikacjach. Patrząc na pejzaż naszych kandydatów, uważam, że pan Borowski - i przyszedłem mu to powiedzieć - ma te kwalifikacje, ponieważ długo uprawia politykę, ma swoje doświadczenia, ma właściwe zaplecze intelektualne, jest człowiekiem wykształconym i otwartym, pełnił szereg ważnych funkcji - a prezydentem nie może być człowiek, który nigdy nie dotknął materii społecznej i nie sprawdził swoich umiejętności empirycznie.
Mnie - w gruncie rzeczy - najmniej wśród kandydatów obchodzi szyld partyjny. Dlatego, że prezydent jest głową państwa i dla mnie kwalifikacją najważniejszą jest, czy ten człowiek w sposób naturalny "myśli państwem". Pan Borowski na pewno jest takim człowiekiem. Jest to kandydat poważny i dlatego chciałbym mu pomóc.
Powtarzam, sytuacja, która się wytworzyła, i która się dramatyzuje jest poważna. Dziś, oczywiście, ani Marek Borowski, ani ja, ani nikt nie jest pewien, czy Pan Marek Borowski zostanie prezydentem. Wiadomo natomiast, że on, jego osoba i elektorat, który zdążył i zdąży jeszcze powiększyć, może odegrać historyczną rolę w sytuacjach dla kraju niebezpiecznych. Niebezpieczeństwa, które wymienił Pan Borowski, są naprawdę poważne.
Wspierając Pana Borowskiego mam na to spojrzenie szersze, bo tu chodzi o całe zaplecze lewicowe. Lewica w Polsce, choć dziś jest roztrzaskana i w deficycie, w ostatecznej rozgrywce może zaważyć, że wybierze się najlepszego prezydenta, jaki w tej sytuacji jeszcze jest możliwy.
Życzę Panu Borowskiemu, by w roli kandydata odegrał rolę najważniejszą dla nowoczesnego, demokratycznego, współczesnego i europejskiego państwa.
Wypowiedź wygłoszona przez senatora Kazimierza Kutza podczas konferencji prasowej Marka Borowskiego, która odbyła się 5 października

Powrót do "Wiadomości" / Do góry