Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 24.02.06, 12:21 / Powrót

Czas na pakt dla demokracji

Apeluję do liderów partii opozycyjnych nie zawsze do tej pory współpracujących ze sobą, abyśmy odłożyli na bok partykularne interesy i dzielące nas różnice - pisze Marek Borowski w "Gazecie Wyborczej". - Przyjdzie jeszcze czas na ich eksponowanie. Naszą odpowiedzią na pakt stabilizacyjny niszczący podstawy społeczeństwa pluralistycznego i obywatelskiego powinno być podpisanie paktu dla demokracji.
Paktu, w którym zobowiążemy się, że wspólnie będziemy bronić najważniejszych zasad demokratycznych, takich jak: niezależne media, niezawisłe sądy, domniemanie niewinności, poszanowanie praw opozycji i mniejszości, niedyskryminowanie nikogo w życiu publicznym, apolityczność RPO i NIK, wysoki poziom etyczny i kompetencyjny kandydatów na wysokie urzędy, administracja publiczna budowana na podstawie kompetencji, a nie partyjnych koneksji, neutralność światopoglądowa państwa, prawo do odbywania zgromadzeń, wolność słowa i poszukiwań artystycznych.

Tylko tak można dać czytelny sygnał, że nie ma zgody na rządy, które w klimacie Podejrzliwości i Strachu (z dodatkiem serwilizmu) chcą narzucić swój model życia trzydziestu kilku milionom Polaków. Niepomne doświadczeń historii chcą one po raz kolejny wychować społeczeństwo i odgórnie stworzyć nowy, wspaniały świat. Ostatnie sejmowe przemówienie Jarosława Kaczyńskiego udowodniło, że mamy do czynienia z groźną, fanatyczną wręcz obsesją. Co gorsza, nie było na nie żadnej reakcji ze strony opozycji, a to oznacza, że odrętwienie nadal trwa.

Czas je przerwać. Czas się obudzić. Zobacz artykuł

Powrót do "Wiadomości" / Do góry