Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 07.05.06, 19:16 / Powrót

Wspólne oświadczenie Marka Borowskiego, Wojciecha Olejniczaka i Janusza Onyszkiewicza

Po siedmiu miesiącach targów i awantur powstała koalicja Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin. Jej spoiwem jest narodowy radykalizm, populizm i żądza władzy.
W rządzie na stanowiskach wicepremierów znaleźli się przywódcy awanturniczych partii: Andrzej Lepper, oskarżony o popełnienie przestępstw pospolitych szef „Samoobrony” i Roman Giertych, szef Ligi Polskich Rodzin, wódz Młodzieży Wszechpolskiej, organizacji głoszącej i realizującej hasła antysemityzmu, szowinizmu, ksenofobii i nietolerancji.
PiS zapowiadał moralną odnowę. Czy kłamał wtedy, czy kłamie teraz, dając moralnej odnowie twarze Andrzeja Leppera i Młodzieży Wszechpolskiej?
LPR i Samoobrona sprzeciwiały się obecności Polski w Unii Europejskiej. Uznawały to za wyraz patriotyzmu. Czy kłamali wtedy, czy kłamią teraz, mówiąc o korzyściach, płynących z członkostwa?
Chodzi nie tylko o to, kim są te czołowe postacie obecnego rządu, ale także o to, jaki program będą oni promowali i realizowali w naszym kraju.
Program Andrzeja Leppera, który teraz będzie mógł go realizować jako minister i wicepremier , sprowadza się do blokowania modernizacji polskiej gospodarki i skłócania Polski z Unią Europejską. Roman Giertych jako minister edukacji i wicepremier będzie dbał nie o dobrą edukację dzieci i młodzieży, ale o indoktrynację ideologiczną, wpajanie nietolerancji i sianie fałszu.
Kłamstwa i zapowiedzi programowe nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Polaków i Polski nie stać na zaprzepaszczanie szans gospodarczych, kulturowy regres, na wleczenie się w ogonie integrującej się Europy.
Koalicja i jej rząd stanowią zagrożenie dla przyszłości naszego kraju, funkcjonowania demokratycznego porządku prawnego, dla tradycji polskiej tolerancji, dla wolności obywatelskich i praw człowieka.

Obecnie na drugi plan muszą zejść spory wokół partyjnych interesów, odmienności dróg życiowych w przeszłości, a odwołać się trzeba do najbardziej fundamentalnych dla demokracji i dla nas wartości. Trzeba połączyć się w obronie wolności, tolerancji i prawa, w obronie dorobku polskich przemian gospodarczych i politycznych, w walce o aktywną obecność w Unii Europejskiej.

Zwracamy się do obywateli i do społeczeństwa obywatelskiego, do demokratycznych partii i ugrupowań politycznych, do organizacji społecznych i stowarzyszeń o utworzenie szerokiego porozumienia.
Nie można milczeć, gdy rządy oddawane są w ręce politycznych awanturników. Obecny rząd powinien się dowiedzieć, że ma do czynienia ze społeczeństwem odważnym i świadomym swych praw.Janusz Onyszkiewicz - Partia Demokratyczna
Marek Borowski - Socjaldemokracja Polska
Wojciech Olejniczak - Sojusz Lewicy Demokratycznej

Warszawa, 7.05.2006

Powrót do "Wiadomości" / Do góry