Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 22.10.06, 00:29 / Powrót

Borowski przedstawił priorytety swojego programu wyborczego

Decentralizacja władzy w stolicy, kompetentni urzędnicy w miejskim Ratuszu oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi i lokalną prasą, to priorytety programu wyborczego kandydata centrolewicy na prezydenta Warszawy Marka Borowskiego.

Centrolewicowa koalicja SLD+SdPl+PD+UP - Lewica i Demokraci zaprezentowała w sobotę program wyborczy dla warszawskiego Ursynowa.

Jak tłumaczył w czasie inauguracji Borowski, spadek inwestycji w Warszawie, niemożność realizowania od dawna zapowiadanych przedsięwzięć - takich jak choćby budowa Mostu Północnego - wynika ze złego zarządzania Warszawą.

W ocenie kandydata, w stołecznym ratuszu podejmowane są również te decyzje dotyczące miasta, które powinny leżeć w gestii władz poszczególnych dzielnic. Jak podkreślił Borowski, wprowadzona za prezydentury Lecha Kaczyńskiego centralizacja władzy w Warszawie, bardzo komplikuje i wydłuża proces decyzyjny. Ponadto - przekonywał kandydat na prezydenta stolicy - obecnie władze dzielnic, którym odebrano uprawnienia, nie są w stanie pracować na rzecz swych mieszkańców.

Według Borowskiego, rządzące miastem PiS realizuje politykę Kubusia Puchatka, zatrudniając tylko "krewnych i znajomych Królika", czyli zaufanych, a zarazem niekompetentnych działaczy partyjnych.

Jak podkreślił kandydat, jeśli spełnione zostaną priorytety jego programu wyborczego: decentralizacja władzy, dobór urzędników według kryterium kompetencji, a także współpraca z Warszawiakami - poprzez organizacje samorządowe oraz lokalną prasę - stolica zacznie sprawnie i efektywnie funkcjonować.

Zdaniem Borowskiego, obecne władze Warszawy traktują organizacje pozarządowe i wszelkie inicjatywy społeczne jak "brzęczące muchy", które "przeszkadzają jej rządzić". - Organizacje pozarządowe muszą być cenionym partnerem władzy - przekonywał.

Dodał, że "wielkim skarbem" Warszawy są także lokalne gazety. - To jest element dotarcia do mieszkańców, zachęcenia ich do aktywności społecznej - podkreślił.

Borowski chciałby także poprawić bezpieczeństwo w stolicy. Według niego, przestępczość wynika z tego, że młodzież nie ma czym wypełnić wolnego czasu. Chciałby w związku z tym zorganizować stołecznym nastolatkom atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne, także sportowe. Zapowiedział również budowę nowych przedszkoli i żłobków w Warszawie.

Kandydat centrolewicy na prezydenta Warszawy zapowiedział też, że - jeśli zostanie prezydentem stolicy - warszawska edukacja będzie "strefą wolną od ministra edukacji Romana Giertycha".

W ramach programu dla Ursynowa, Lewica i Demokraci chcieliby m.in. wybudować tam szpital (w sąsiedztwie Centrum Onkologii) dla mieszkańców południowej części miasta, dwa nowe przedszkola i żłobek, Dom Opieki Społecznej i nowy park. Planują także zagospodarowanie Góry Trzech Szczytów (tzw. Pole Ursynowskie) z przeznaczeniem na cele rekreacyjne.

autor: PAP

Powrót do "Wiadomości" / Do góry