Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 02.11.06, 16:45 / Powrót

Troska o zdrowie warszawiaków

Marek Borowski prezentuje program „Zdrowa Warszawa”

2 listopada 2006 roku podczas konferencji prasowej, Marek Borowski zaprezentował swój program „Zdrowa Warszawa”. Priorytetami kandydata centrolewicy są:

-Budowa Szpitala Południowego dla mieszkańców Mokotowa, Ursynowa i okolic
-Modernizacja oddziałów w szpitalach o najgorszym standardzie usług medycznych
-Wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji pacjentów
-Wprowadzenie w każdej dzielnicy Centrum Zdrowia Publicznego
-Większe zaangażowanie ratusza w miejskie programy profilaktyki zdrowotnej w zakresie zwalczania chorób serca, walki z chorobami podeszłego wieku, alergiami i nałogami


Wiele miejsca Marek Borowski poświęcił poprawie sytuacji lecznictwa dla seniorów. Za bardzo ważne uważa budowę sieci placówek o nazwie „Centrum 65+”. Mają to być ośrodki dla osób powyżej 65 roku życia, które powstaną w pobliżu miejsca zamieszkania seniorów.

Marek Borowski przedstawił osobę, która będzie w ratuszu odpowiadała za sprawy zdrowia. Będzie nim Marek Balicki – były minister zdrowia. Jego zdaniem polityka zdrowotna w stolicy musi opierać na kilku podstawowych fundamentach. Pierwszym jest wyrównywanie różnic pomiędzy dzielnicami. M. Balicki poinformował, że długość życia mężczyzny mieszkającego na Pradze jest mniejsza o 17 lat od mieszkańca np. Żoliborza. Jest to efekt dysproporcji w stanie służby zdrowia w stołecznych dzielnicach. Dotyczy ona m.in. placówek zdrowia, których liczba nie jest dostosowana do potrzeb i wieku mieszkańców. Są dzielnice np. Ochota, gdzie co 4 mieszkaniec jest seniorem.

Według byłego ministra konieczna jest decentralizacja wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Samorząd ma wiele możliwości kształtowania kondycji służby zdrowia i należy to wreszcie właściwie wykorzystać.

Za bardzo ważną Balicki uznał budowę nowych i modernizowanie starych szpitali. Jako pierwszy do modernizacji zostanie przeznaczony Szpital Praski.
Marek Borowski i Marek Balicki za konieczną uznali zmianę podejścia ratusza do problemów profilaktyki (szczególnie dot. chorób nowotworowych) oraz chorób osób starszych (program „Centrum 65+”). Chodzi o upowszechnienie badań, ułatwienie dostępu oraz przeznaczenie większych środków na ten cel.

Marek Balicki podkreślił, że od 4 lat nie ma w Warszawie planowej polityki dotyczącej zdrowia mieszkańców. „Jest to za poważny temat, aby podchodzić do niego po macoszemu. Naszym celem jest ułatwienie warszawiakom dostępu do usług medycznych” - dodał.

Kończąc konferencję, Marek Borowski zaznaczył, że jego program „Zdrowa Warszawa” nie wymaga dużych nakładów finansowych. Środki na ten cel są tylko należy je właściwie wydatkować z budżetu.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry