Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 09.11.06, 16:29 / Powrót

Marek Borowski po wizycie w Berlinie: Możemy się wiele od siebie nauczyć

W dniu 8 listopada br. Marek Borowski przebywał z wizytą w Berlinie na zaproszenie burmistrza tego miasta - Klausa Wowereita (jest burmistrzem od 2 kadencji). Rozmowy dotyczyły wielopłaszczyznowej współpracy między Warszawą a Berlinem. Kandydat centrolewicy na Prezydenta Warszawy spotkał się również z Dyrektorem Senatu Berlina ds. Ekologii i Transportu. Ważnym punktem rozmów była komunikacja miejska. Marek Borowski spotkał z zastępca przewodniczącego frakcji SPD w Bundestagu dr Angelicą Schwall-Dueren oraz przewodniczącym parlamentarnej komisji polsko-niemieckiej– deputowanym Markusem Meckelem oraz Achimem Post – sekretarzem SPD ds. międzynarodowych.

Marek Borowski podkreślił, że wizyta miała bardzo ważne znaczenie m.in. dlatego, że Berlin jest największą stolicą Unii Europejskiej, stolicą naszego sąsiada oraz ważnego partnera gospodarczego.

Ponadto po odwołaniu wizyty w Berlinie przez Kazimierza Marcinkiewicza nastąpiło ochłodzenie stosunków pomiędzy samorządem obu miast. „Odmowa przyjazdu na 15-lecie podpisania umowy partnerskiej między Warszawą a Berlinem została przyjęta przez burmistrza Berlina – Klausa Wowereita z rozgoryczeniem. Wszystko było przygotowane i zapięte na ostatni guzik. Uważam, że tak się nie uprawia polityki tym bardziej, że burmistrz Wowereit był przeciwny wystawie p. Steinbach i chciał nawet to powiedzieć publicznie” – skomentował incydent.

Efektem rozmów z burmistrzem i przedstawicielami Senatu Berlina było ustalenie 6 kierunków współpracy pomiędzy samorządem obu miast. Realizacja będzie możliwa od razu po objęciu urzędu prezydenta Warszawy przez kandydata centrolewicy. Wspomniane 6 punktów stanowi więc nowy element programu Marka Borowskiego a są to:

- Szkolenia nauczycieli i wymiany uczniów. W ciągu ostatnich 5 lat tylko 58 nauczycieli wyjechało szkolić się do Berlina. Szkolenia odbywają się w języku niemieckim i są przeznaczone dla germanistów uczących tego przedmiotu w Warszawie. Liczba nauczycieli, która skorzysta z tego programu będzie w nowej kadencji większa. Za bardzo ważne Marek Borowski uznał również wymiany uczniów. Powinny jednak polegać nie na wyjazdach wycieczkowych jak to ma miejsce obecnie, ale aktywnym udziale młodych ludzi w dyskusjach z ich rówieśnikami i wspólnej nauce. Borowski zakłada również organizację zawodów sportowych i wyjazdy młodzieżowych drużyn sportowych.

- Szkolenia urzędników miejskich. Borowski uznał, że powinny się one odbywać przede wszystkim na 3 tematy: poprawa bezpieczeństwa, komunikacja i sprawy socjalne (tutaj wiele możemy się nauczyć od Niemców). Berlin zadeklarował szkolenie naszych urzędników.
- Kultura. Zdaniem burmistrza Berlina i Marka Borowskiego należy wrócić do tradycji organizowania w obu stolicach Dni Kultury. Będą się one odbywały na przemian w Warszawie (Dni Kultury Berlina) i Berlinie (Dni Kultury Warszawy). Ponadto nastąpi wymiana spektakli, reżyserów i aktorów.
- Gospodarka. Niemcy mają silnie rozbudowany system izb gospodarczych. Marek Borowski uważa, że izby gospodarcze obu miast powinny ze sobą współpracować. Efektem będzie zwiększenie inwestycji gospodarczych i miejsc pracy w stolicy.
- Powołanie swego rodzaju Trójkąta Weimarskiego 3 stolic: Warszawy, Berlina i Paryża. Burmistrz Berlina i mer Paryża wyrazili deklarację współpracy w ten właśnie sposób i podejmowanie wspólnych inicjatyw oraz wymianę doświadczeń.
- Promocję Warszawy. „W Berlinie istnieje instytucja o nazwie Berlin Partner. Utworzyły ją berlińskie firmy zarówno miejskie, jak i duże i średnie firmy prywatne. Tworzą ją kilkadziesiąt firm m.in. transportu miejskiego, banki, hotele, gastronomia. Składają się do wspólnego budżetu, który jest wykorzystywany efektywniej na promocję Berlina. Efekcie stolica Niemiec przyciąga inwestorów”.


Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerem telefonu 500 075 035
lub 515 324 733, rzecznik.borowskiego@onet.eu


Powrót do "Wiadomości" / Do góry