Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 18.02.07, 13:55 / Powrót

Otwarta debata LiD nt. Tarczy Antyrakietowej.

W niedzielę 18-go lutego br. odbyło się wspólne spotkanie zarządów krajowych: SLD, SDPL, PD, UP - partii tworzących porozumienie "Lewica i Demokraci". Na zaproszenie LiD-u kwestię koncepcji budowy tarczy antyrakietowej w Polsce przedstawili eksperci: Adam Daniel Rotfeld b. minister spraw zagranicznych i Wojciech Łuczak specjalista ds. obronności, redaktor naczelny miesięcznika "Raport". Odbyła się również debata członków partii wchodzących w skład LiD-u. W imieniu SDPL głos zabrali m. in.: eurodeputowany Dariusz Rosati, wiceprzewodniczący: Bartosz Dominiak i Michał Syska, członek zarządu Maciej Rakowski. Zamykając dyskusję, przewodniczący SDPL i lider LiD Marek Borowski podkreślił wspólne stanowisko jak również deklarację „Lewicy i Demokratów” w kwestii budowy tarczy antyrakietowej. Konferencja była otwarta dla mediów.

Oświadczenie Lewicy i Demokratów
po konferencji nt. Tarczy Antyrakietowej

Porozumienie Lewica i Demokraci z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji, związanej z ewentualnym ulokowaniem w Polsce amerykańskich instalacji antyrakietowych. Nie ulega wątpliwości, że akceptacja tej propozycji będzie miała ogromny wpływ na bezpieczeństwo i stosunki Polski z sąsiadami i wewnątrz Unii Europejskiej - nie tylko w najbliższym czasie, ale na dziesięciolecia. Podjęcie wiążącej decyzji w tej sprawie wymaga więc szczególnej rozwagi i starannej analizy wszystkich jej skutków.W tym stanie rzeczy za niedopuszczalne uważamy jakiekolwiek jednostronne i niepoprzedzone debatą publiczną deklaracje ze strony prezydenta lub rządu. Wzywamy premiera do przedstawienia opinii publicznej wszelkich niezbędnych informacji o istocie propozycji amerykańskiej, o korzyściach i zagrożeniach z niej płynących. Domagamy się także poprzedzenia decyzji szerokimi konsultacjami w ramach NATO i Unii Europejskiej.
Porozumienie Lewica I Demokraci oświadcza, że spełnienie tych warunków umożliwi partiom, wchodzącym w jego skład , a także innym siłom politycznym i obywatelom wyrobienie sobie poglądu na kwestię instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej. Ich zlekceważenie nie będzie sprzyjało poparciu dla tego projektu.

Lewica i Demokraci

Warszawa, 18.II.2007

Powrót do "Wiadomości" / Do góry