Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 15.03.07, 16:17 / Powrót

Skandaliczna wypowiedź premiera o orzeczeniu TK

Marek Borowski określił na konferencji prasowej we Wrocławiu jako skandaliczną wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie utracenia mandatów przez radnych, zanim postanowienie zostało wydane.
- Jarosław Kaczyński wypowiedział się przed wyrokiem sugerując, że Trybunał zastosuje jakieś cyrkowe sztuczki. A na koniec stwierdził, że jeżeli tak miałoby być, to trzeba by się zastanowić nad nową formułą trybunału.
Zdaniem Marka Borowskiego, wypowiedź J. Kaczyńskiego w sprawie orzeczenia w każdym innym kraju byłaby kompromitacją, a w Polsce tego typu pogróżki stają się normą. - Być może dlatego, że tego typu zachowań jest coraz więcej. Ale mogę zapewnić, że dla SDPL nigdy to normą nie będzie. To jest zachowanie skandaliczne, jest to niszczenie świadomości prawnej społeczeństwa i lekceważenie demokratycznego państwa prawnego - dodał.
Były marszałek Sejmu odnosząc się do lustracji dziennikarzy i naukowców stwierdził, że narusza ona podstawowe prawa obywatelskie i wolność słowa.
- Dlatego protesty i odmowa podpisania deklaracji przez środowisko dziennikarzy i naukowców są uzasadnione. Uważam, że w sytuacji, gdy w demokratycznym państwie ustawa może odebrać prawo do wypowiadania się publicznego, z jakiegokolwiek powodu, to jest to jakiś horror. Ponieważ sprawa jest w TK proponuję i apeluję do IPN, aby wstrzymał się z działaniami do czasu wyroku trybunału - stwierdził.
Marek Borowski krytycznie odnosi się też do pomysłu zmiany ustawy antyaborcyjnej i konstytucji.
- Przypominam, że te artykuły zostały wynegocjowane w bardzo trudnym sporze w latach 1996-97. Potem konstytucja została przyjęta w referendum. Teraz "przejściowa większość" chce wykorzystać sytuację i zmienić te przepisy, chce to zrobić poza społeczeństwem i ponad społeczeństwem. Mam nadzieję, że rozsądek zwycięży.
Marek Borowski wyraził uznanie dla Marii Kaczyńskiej, która podpisała apel o niezmienianie konstytucji.
- Przy okazji witam nowego rzecznika pani prezydentowej, którym jest pan Jarosław Kaczyński. To on w jej imieniu się wypowiedział, co też ona chciała powiedzieć, czego nie chciała, gdzie się pomyliła, a gdzie nie - mówił.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry