timon: Dzień dobry. Chciałbym wiedzieć, jaka Pana zdaniem powinna być stawka VAT????
Marek Borowski: Zależy na co? Rozumiem, że chodzi o Internet. Użytkownik końcowy powinien być zwolniony z opłacania VAT-u.
witus: Jak zachowa się SLD podczas głosowania nad senacką poprawką zwiększającą stawkę VAT z 7 do 22 procent na Internet?
Marek Borowski: Zapowiedziałem już w poniedziałek rano, że SLD podtrzyma swoje głosowanie w Sejmie i poprawkę senacką odrzuci.
waldi: co powodowało senatem, że chce podnieść VAT na 22%?
Marek Borowski: Oczywiście prawo europejskie, które przewiduje na Internet wyłącznie stawkę tzw. podstawową, która w Polsce wynosi 22% i to senatorom zasugerował Rząd. Jednak w tej sprawie uważałem i uważam, że powinniśmy podjąć z Unią Europejską dialog, gdyż informatyka ma być jednym z motorów rozwoju UE, a Polska jest w tym względzie zapóźniona, więc nie może być dodatkowo obciążana vatowskim ciężarem. Ostatecznie Rząd podzielił to rozumowanie.
Nonconformista: "Użytkownik końcowy powinien być zwolniony z opłacania VAT-u" A co z providerami? przecież oni i tak obciąża użytkowników...
Marek Borowski: To jest odrębny temat. Przy poprawkach senackich nie występuje. Tutaj kluczową sprawą jest demonopolizacja Telekomunikacji i obniżenie kosztu właściwego. Po wejściu do Unii możliwość demonopolizacji znacznie wzrośnie.
matrox: Witam, Panie Marszałku. Skąd takie zróżnicowanie i zmienność poglądów parlamentarzystów SLD na kwestię podatku VAT "za Internet". Przecież Senat Najjaśniejszej zdominowany jest przez członków Pańskiego Ugrupowania?
Marek Borowski: Przed chwilą wyjaśniałem. Cały czas trwał spór, a Rząd nie dawał się przekonać ze względu na prawo europejskie. To prawo po 1 maja będzie nas obowiązywać. Nie jest więc łatwo powiedzieć po prostu "nie", bo to każdy kraj członkowski naraża na konsekwencje. Niemniej udało się przekonać Rząd, żeby zaproponowała na Forum Komisji Europejskiej obniżenie VAT-u na Internet dla wszystkich członków UE (w tym Polski) albo przynajmniej powalczył o okres przejściowy.
orlinek: jakie Pan widzi szanse, że Unia zrozumie i zaakceptuje nasze stanowisko w tej sprawie?
Marek Borowski: Mamy małe doświadczenie w kontaktach z Unią, więc trudno powiedzieć, ale takie sprawy są często gra interesów. Coś za coś. Więc być może tak będzie i tym razem.
luke002: Na zwolnieniu z VATu użytkownika końcowego zyska tylko monopolista TPSA... A niezależni providerzy stracą - bo będą musieli VAT naliczony im przez TPSA wliczyć w cenę końcową.
Marek Borowski: Już odpowiadałem przed chwilą na to pytanie.
dzg: co Pan sądzi o wczorajszej wypowiedzi Ministra Finansów w sprawie Internetu (Internet służy do oglądania pornografii)?
Marek Borowski: Pytałem o to Ministra Finansów. Zaprzeczył i wyjaśnił, że to dziennikarz na konferencji prasowej zapytał, czy Minister wie, jakie strony odwiedzane są najczęściej. Odpowiedział, że tak, strony tzw. erotyczne. Dość złośliwie zostało to zinterpretowane w taki sposób, jak przytoczono w pytaniu.
bobo: Podnosimy larum nt. VATU, a co z PRAWDZIWA DEMONOPOLIZACJA TPSA? Wtedy VAT mógłby wynosić 22%. Konkurencja wymusiłaby spadek cen. Co pan na to i posłowie?
oscarek: Do demonopolizacji TPSA mógł się przyczynić rząd wcześniejszymi działaniami w sprawie prywatyzacji zamiast tego umocnił jej pozycję na rynku
Marek Borowski: Całkowicie się zgadzam. Właśnie przyszło do Sejmu nowe prawo monopolizacyjne, dostosowane do prawa europejskiego. Właśnie w demonopolizacji telekomunikacji upatruje jedną z ważnych korzyści z członkostwa Polski w UE.
interkrakow: Jak często korzysta Pan z Internetu?
Marek Borowski: Codziennie. Przy okazji podaję adres mojej strony internetowej. Myślę, że może zainteresować Internautów: www.borowski.pl
legion_dynamicznej_niezgody: Panie Marku a co z vatem na materiały budowlane i "badziewie" dla dzieci? jak mam zakładać rodzinę? Myślę, że zniesienie VAT na Internet to "ochłap" i zasłona dymna.
Marek Borowski: Chyba nie. Nie będzie Pan chyba płakał z powodu tego, że mebelki ogrodowe dla dzieci albo sanki będą obłożone VAT-em 22%, tj. przypominam takim, jak dotychczas. Natomiast II poprawka senacka obniża VAT do 7% na ubrania i obuwie dziecięce, a więc wychodzi naprzeciw potrzebom młodych małżeństw. Co do materiałów budowlanych, przygotowywana jest ustawa, która indywidualnym inwestorom pozwoli odzyskać zapłacony VAT.
luk91: Czy czyta Pan wypowiedzi na forum odnośnie SLD?
Marek Borowski: Czytam.
aaa: Gratuluje wypowiedzi na kongresie. Byłem z Pana dumny. Ale pewnie reakcje kolegów nieciekawe... Spotkały Pana jakie kąśliwe uwagi?
Marek Borowski: Oczywiście. Polityk musi być na to przygotowany. W polityce takie rośliny, jak mimoza, długo się nie utrzymają. Ale trzeba słuchać i robić swoje.
lecho: Jest Pan chyba jedynym politykiem SLD, który ma poukładane, dlaczego nie startował Pan w wyborach na przewodniczącego, może wyszło by to klubowi na dobre? Pozdrawiam
Marek Borowski: Jestem Marszałkiem Sejmu i sam zresztą prosiłem kolegów, żeby nie trzymali dwóch srok za ogon, więc trudno, żebym robił inaczej.
Patroll: Czy uważa Pan, że SLD pod nowym kierownictwem odbuduje swoje poparcie?
Marek Borowski: To jest najtrudniejsze pytanie, jakie mogłem otrzymać. No, może poza pytaniem, kto wysłał Rywina. Dziś jeszcze nie wiem.
AdamPL: Czy Pan Panie Marszałku i posłowie (10) którzy podpisali się pod krytyką rządu przewidują stworzenie nowej lewicowej partii? SLD już się nie podniesie, czy warto być na tonącym statku?
Marek Borowski: Takie rzeczy się robi, albo nie, ale na pewno się o tym nie dyskutuje publicznie.
PD: Witam! Czy uważa Pan jeszcze SLD za partię lewicową?
Marek Borowski: Tak, uważam. Problem w tym, czy ma w sobie dość siły, aby wyborcy lewicy w to uwierzyli.
borowik: nie obawia się pan mogącej nadejść władzy p. Leppera ? czy nie jest ona zagrożeniem dla polskiej demokracji?
janki: Zmieniając troszkę temat – przyznam, że jak dzisiaj rano przeczytałem, że samoobrona ma 24% poparcia to o mało nie doznałem szoku - a jak Pan zareagował na te informacje? Przyznam, że jeszcze rok temu kiedy samoobrona miała ok. 13% to i tka mnie ta sytuacja bawiła - ale obecnie nie jest mi do śmiechu - zaczynam się poważnie martwić - i bać!
ala: jakie jest Pana zdanie odnośnie rosnącego poparcia dla Samoobrony?
Marek Borowski: Jest to wynik zawiedzionych a rozbudzonych nadziei, dużego bezrobocia i niesprawności naszej demokracji, w tym także niezbyt wysokiej jakości polskiej tzw. klasy politycznej. Zjawisko jest niebezpieczne, ale z pewnością wywoła także odruchy obronne, takie przypadki miały już miejsce w innych krajach lepiej rozwiniętych, więc nie jest to ewenement. Niemniej każdy rozsądny i odpowiedzialny polityk powinien odpowiedzieć sobie na pytanie jak przeciwdziałać temu zagrożeniu. Ale spokojnie, mimo zarzutów pod adresem klasy politycznej uważam, że tych odpowiedzialnych nie jest wcale tak mało.
salamino: o ile dobrze pamiętam to SLD w programie wyborczym wspominało coś o rozwiązaniu Senatu?
Marek Borowski: Ten postulat nie był obecny w programie wyborczym, ale pojawił się w kampanii wyborczej. Osobiście nie popierałem go i uważam za przedwczesny, gdyż ogrom pracy, jaki spada na Sejm w związku z przygotowaniem do członkostwa w UE i pierwszym okresem bytności w Unii wymaga obecności Senatu jako Izby korygującej i poprawiającej niedociągnięcia Sejmu, które przy tym natłoku spraw są trudne do uniknięcia. Może więc w następnej kadencji ten postulat będzie miał rację bytu.
ANTYVATOWIEC: Co ma PO a czego brakuje SLD?
Marek Borowski: PO jest przede wszystkim partią opozycyjną, umiejętnie wygrywającą błędy i niepopularność Rządu i trafnie wybrała jako swoje naczelne hasło walkę o dobrze funkcjonujące państwo bez wszechobecnej korupcji i układów. Czy to zrealizują to inna sprawa, ale kierunek dobry. PO ma także popularny team przywódczy.
slawex: Czy SLD przygotowuje jakiś plan walki z Samoobrona?
Marek Borowski: Nie wydaję mi się, aby słowo walka było tu właściwe. Wpływy Samoobrony można ograniczać walcząc, ale przede wszystkim z korupcją, niejasnymi układami oraz dbając o wzrost gospodarczy, a tym samym spadek bezrobocia i zmniejszenie obszarów biedy. Trzeba także aktywnie publicznie polemizować z fantastycznymi teoriami, demagogicznymi pomysłami zgłaszanymi przez Samoobronę. I wreszcie, żeby te cele osiągnąć SLD musi naprawić siebie. A to jest najtrudniejsze, ale możliwe.
michael: Co Pan myśli na temat Jakubowskiej. Powinna odejść?
pl_net: dlaczego pani Ola Jakubowska nadal jest szefem gabinetu politycznego premiera??? I czy nie uważa pan, że to dalej obniża pozycję sld w sondażach i nadaje jej miano partii kolesi??
Olorin: dlaczego pani Jakubowska nadal sprawuje swój urząd jeśli są dowody na jej sprzeczna z prawem działalność?
qoval1: Czy odejście p. Jakubowskiej jakoś wpłynie na wizerunek SLD? Czy poprawi ten wizerunek?
olejnik: Kiedy Pana zdanie premier zdymisjonuje panią Jakubowską?
Marek Borowski: Dużo pytań, na ogół nie do mnie. Każdy odpowiedzialny polityk musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w sytuacji obciążania go wieloma zarzutami, jego trwanie na zajmowanym stanowisku pomaga czy szkodzi wizerunkowi partii, do której należy czy Rządu, który reprezentuje. Odejście jednej osoby nie poprawi raczej wizerunku, ale trwanie w określonej sytuacji może powodować jego pogorszenie.
rafał3: Dzień dobry. Czy zawarcie koalicji z ludźmi Jagielińskiego, którzy stanowią grupę ludzi, którzy z etycznych powodów nie są już w SLD jest posunięciem moralnym?
belfegor: jaka będzie pańska reakcja jeśli teki wiceministrów obejmą panowie z FKP?
Marek Borowski: W polityce, jeśli chce się osiągnąć określone cele, estetyka schodzi na drugi plan - oczywiście pod warunkiem, że cele te są słuszne, usprawiedliwione z punktu interesów państwa i społeczeństwa, a innej możliwości ich realizacji nie ma. W tym przypadku celami tymi są naprawa finansów publicznych, naprawa systemu ochrony zdrowia oraz przygotowanie Polski do wymogów unijnych. SLD szukało najpierw wsparcia w tej pierwszej, ale głównej kwestii - w PO. Niestety odpowiedź PO była częściowo negatywna. A co do wiceministrów, to będę ich oceniał pod kątem ich kompetencji.
Olorin: CO Pan sadzi o wystąpieniu pana Hausnera gdy chwalił się zlikwidowaniem 65 stanowisk urzędniczych, gdy w tym roku powstało nowych ok. 120 tys. chyba p. Hausner sobie z nas kpi.
edek1978: Co myśli Pan o ministrze Hausnerze, który likwiduje 65 stanowisk administracyjnych z 520 tys. ??? Dla mnie to minister po prostu kpi z narodu, sięga do kieszeni najuboższych, chwaląc się jedynie, że administracja państwowa uszczupli się o jedyne 65 posad z 520 tys. czy to nie blamaż?
Marek Borowski: W tym roku na pewno nie powstało 120 tys. stanowisk urzędniczych. Ale przy tej okazji chcę powiedzieć, że oczekiwania wielu partii, iż można naprawić finanse publiczne poprzez znaczące redukcje w administracji są pobożnym życzeniem. Problemem naszej administracji nie jest to, że jest zbyt liczna, bo w innych krajach jest jej więcej, ale to, że jest źle rozlokowana i nie zawsze kompetentna.
WOJTEK4: Czy uważa Pan, że afera Rywina zostanie wyjaśniona, bo polowa Polaków w to wątpi?
Marek Borowski: Nie chciałbym wypowiadać się przed sprawozdaniem Komisji, ale jak powiedziałem kiedyś na samym początku, jeśli Rywin nie zechce sam wyznać prawdy, to pozostaną nam poszlaki. A to nie to samo co twarde dowody. Poczekajmy jednak na sprawozdanie.
aniaahh: Jak Pan myśli - ilu parlamentarzystów korzysta z Internetu? a ilu orientuje się co to w ogóle jest Internet?
Marek Borowski: Były takie próby wykonywane przez gazety. Wynikało z nich, że w każdym razie korzysta w sposób w miarę stały znacznie mniej niż połowa. Co to jest? To pewnie wie więcej niż połowa, a może nawet wszyscy. Ale to nie to samo, co korzystanie.
inauta: Wracając do Internetu, co się stanie, jeśli w Sejmie przejdzie zwolnienie z VAT-u na Internet, a UE nie zgodzi się na takie rozwiązanie.
kodip: Panie Marszałku co się stanie jeżeli UE nie zgodzi się na propozycje polskiego rządu zniesienia stawki VAT na Internet?
Marek Borowski: Będziemy przekonywać i tłumaczyć, ale odpowiedź na pytanie: "co się stanie?", nie jest dzisiaj możliwa. W każdym razie dobrze, że podejmujemy taką decyzję i próbę dyskusji.
aartyy: Czy w swoim laptopie w Sejmie ma pan podłączony Internet?
Marek Borowski: Oczywiście, że mam. I tym miłym akcentem muszę już zakończyć nasza dyskusję, jako że Sejm obraduje, a dłuższa nieobecność Marszałka bywa ryzykowna. Dziękuję wszystkim i do następnego czatu. Jeszcze raz zapraszam na swoją stronę internetową: www.borowski.pl. A ponieważ wielu z Was wyrażało różnego rodzaju niepokoje, więc zachęcam do odrobiny optymizmu. Spoko - będzie w porzo.
Źródło: www.onet.pl
Powrót do "Wywiady" / Do góry | | | |
|