Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wywiady / 27.10.06 / Powrót

Wywiad dla programu "Gość Niedzielny"

- Co Pan/Pani sądzi o organizowaniu w stolicy parad równości? Czy jako prezydent miasta zezwoli Pan/Pani na ich organizację?

Wyznawanie swoich poglądów w formie manifestacji ulicznej jest konstytucyjnym prawem każdego obywatela niezależnie od jego przekonań religijnych i wyznawanego światopoglądu. Nie będę interpretował Konstytucji RP. Będę ściśle przestrzegał praw i swobód obywatelskich zawartych w ustawie zasadniczej.

- Co jako prezydent Warszawy zrobi Pan/Pani dla polepszenia kondycji stołecznych rodzin, jakie udogodnienia parorodzinne?

Uważam, że najważniejsze jest to, aby pomóc stołecznym rodzinom w normalnym funkcjonowaniu i wychowaniu dzieci. Obecnie największą bolączką warszawskich rodzin jest umieszczenie dziecka w przedszkolu oraz opłacenie pobytu malucha w takiej placówce.
Niedawno zaprezentowałem program „Warszawskie przedszkola”. Zakłada on stworzenie w latach 2007-2010 około 20 przedszkoli szczególnie w takich dzielnicach jak Białołęka, Bemowo, Usynów. Zależy mi na tym, aby po mojej kadencji prezydenta, w Warszawie przestał istnieć problem wielu rodziców z umieszczeniem dziecka w przedszkolu. Jeżeli nic się nie zmieni w 2007 roku tylko część dzieci znajdzie miejsce w istniejących przedszkolach, a dla ok. 3000 maluchów zabraknie miejsca.
Uważam też, że publiczne przedszkola muszą zaniechać pobierania czesnego od rodziców. Obecnie pobiera się opłaty. Przedszkole musi być bezpłatne. Jest elementem polityki społecznej państwa i samorządu. Skoro szkoła jest bezpłatna, to również, jak nazwa wskazuje przed-szkole musi otrzymać taki standard.

- Czy ma Pan/Pani pomysł na tańsze mieszkania w Warszawie, budownictwo komunalne?

Ceny mieszkań w Warszawie są bardzo wysokie. Więcej osób chce kupić mieszkanie niż można ich wybudować. Moim zdaniem głównym powodem takiej sytuacji jest mała powierzchnia, którą można przeznaczyć na budownictwo. Jest to spowodowane brakiem planu zagospodarowania przestrzennego terenu i tym samym wyznaczenia terów, na których będzie się znajdowało budownictwo mieszkalne. Po wprowadzeniu wreszcie planu obniżą się ceny mieszkań. Za ważny punkt swojego programu uważam budownictwo komunalne i socjalne, a także budownictwo społeczne tzw. TBS. Niestety w latach 2002-2006 nie oddano ani jednego nowego budynku komunalnego.

- Czy uważa się Pan/Pani za osobę wierzącą? Czy uczęszcza Pan/Pani do kościoła? Jeśli tak, do jakiej parafii Pan/Pani należy?

Jestem agnostykiem. Szanuję każda wiarę, która tak jak to zapisano w preambule Konstytucji RP, głosi „prawdę, sprawiedliwość, dobro i piękno”. Jestem współautorem tego zapisu. Jednak ludzi oceniam nie na podstawie ich przekonań religijnych, ale po tym, czy w swoim postępowaniu stosują się do wyznawanych przez siebie zasad.

- Czy należał Pan/Pani do organizacji, grup religijnych? Jakich?

Nie.

Źródło: www.borowski.pl

Powrót do "Wywiady" / Do góry