Marek Borowski: - Było trochę zamieszania. Poparcie rozwiązania Sejmu to suwerenna decyzja SLD, my z SDPL czy PD dyskutujemy z Sojuszem, ale to posłowie SLD muszą podnieść ręce. Stanowisko SLD ogłoszone kilka tygodni temu jest jasne: jak najszybciej rozwiązać Sejm, bo to najprostsza droga do zaprzestania działalności tego rządu szkody narodowej.
Co do komisji śledczej, to nasze stanowisko było jasne, gdy Sejm nie chciał się rozwiązać. Była większość sejmowa, która mogła komisję szybko przegłosować.
Ale Sejm się podobno rozwiąże.
- I to jest najważniejsze - żeby w Polsce zapanowały rządy kompetentne i uczciwe, rządy sprawiedliwości i prawa, a nie Prawa i Sprawiedliwości. Ale nie może być tak, że ludzie idą do wyborów i nie są poinformowani o prawdziwym obrazie władzy, której przez dwa lata doświadczaliśmy. Jarosław Kaczyński zdecydował się na wybory, bo uznał, że dalsze trwanie koalicji ostatecznie skompromitowałoby PiS.
Priorytetem jest rozwiązanie Sejmu, ale gdyby sprawki PiS zostały zamiecione pod dywan, to byłoby to niebezpieczne dla demokracji. Konieczna jest więc jasna deklaracja Platformy Obywatelskiej, że powstanie komisja do wyjaśnienia i operacji CBA, i śmierci Barbary Blidy. Niestety, jak dotąd, takiej deklaracji nie ma.
Donald Tusk mówił wręcz po spotkaniu z prezydentem, że po wyborach prokuratura będzie lepsza, więc komisja może być niepotrzebna. Bogdan Zdrojewski w "Gazecie" pytany o komisję wspomniał o "znalezieniu optymalnego wariantu", co oznacza dyplomatyczne nie. Za to Grzegorz Schetyna podkreślił, że Platforma nie odstępuje od komisji. To kakofonia.
LiD, a przede wszystkim SLD, musi się domagać od PO jasnej deklaracji. Najlepiej zresztą gdyby doszło do publicznego porozumienia Platformy z SLD i PSL, że zaraz po wyborach powstanie taka komisja.
Czy widzi pan szanse na taką deklarację? Platforma raczej gra solo.
- Albo jeszcze gorzej - na porozumienie z PiS. Jestem zawiedziony postawą Platformy. Dobrze, że przekonała PiS do rozwiązania Sejmu. Ale o czym rozmawiał Tusk z prezydentem przez cztery godziny? Termin wyborów można omówić w pół godziny, ustawy, z którymi trzeba zdążyć przed końcem kadencji, powiedzmy, w godzinę.
A reszta czasu? Gdyby tam doszło do porozumienia między PO i PiS o wspólnych rządach po wyborach, gdyby Kaczyński obiecał, że nie będą niszczyć Platformy kwitami, a Tusk, że PO schowa pod sukno grzechy PiS, to byłby to cios dla demokracji.
Dlaczego PO miałaby iść na taki układ? Czemu miałaby zaufać PiS?
- Bo dostaje wybory. Najprawdopodobniej je wygra. Liczy na bezwzględną większość, może z PSL. Platforma gra o wielką stawkę. Może gotowa jest za to sporo PiS odpuścić? Zdrojewski mówił "Gazecie" - co było bardzo znamienne - że PiS godzi się na wybory, bo wie, że za pół roku już nie będzie PiS. Słychać w tym było troskę o PiS, chyba niepotrzebną. Jeżeli doszło do jakiegoś układu PO-PiS na po wyborach, to trzeba to ujawnić. Także dlatego, że to cenna informacja dla wyborców.
Czyli pan wyklucza powstanie komisji śledczej już teraz, przed przyspieszonymi wyborami?
- Nie, ale my tu występujemy tylko w roli konsultanta SLD. Niezbędne są deklaracje publiczne, że komisja będzie w przyszłej kadencji, ale gdyby zaczęła pracę już teraz, to jeszcze lepiej. To by nie blokowało przygotowań do wyborów, a mogłoby trochę powstrzymać PiS przed brudną kampanią wyborczą.
Choć jesteśmy poza parlamentem, to zarówno SdPL jak i PD poparłyby żądanie SLD powołania komisji przed wyborami nawet gdyby nieco odsunęło to wybory w czasie. Dziś dowiadujemy się z ust Janusza Kaczmarka, jaką rolę odegrał Zbigniew Ziobro w sprawie śmierci Barbary Blidy. Tym bardziej widać, jak potrzebna jest komisja śledcza. A min. Ziobro powinien zostać natychmiast odwołany, żeby nie mógł stosować podobnych metod walki politycznej w trakcie kampanii wyborczej
Jestem bowiem pewien, że będzie brudna. Będą zatrzymania, stawienie pod pręgierzem, sprawy do sądu. Kaczyński w ostatnich dwóch miesiącach rządów będzie chciał pokazać, jak walczy z korupcją, oczywiście w innych partiach. Wybory już zdążył przedstawić jako plebiscyt: czy jesteś za uczciwymi rządami, które zwalczają korupcję, czy za tymi, którzy będą kryć układy III RP.
Komisja pokazałaby już teraz ogrom cynizmu, obłudy i kłamstwa, jakie tworzy ten rząd w rzekomej walce z korupcją.
Będziemy mieli medialne akcje jak z zatrzymaniem dr. G. albo tragedią Barbary Blidy?
- Teraz PiS skupi się na politykach. Kwaśniewski już jest ganiany przez prokuraturę w 11 sprawach, przebąkuje się o innych politykach lewicy.
Czy są jakieś rozmowy LiD z PO? Z sondaży wynika, że koalicja PO-LiD-PSL jest w tej chwili nieco bardziej pożądana przez Polaków niż PO-PiS.
- Oficjalnych nie ma, obchodzimy się jak koty na wyprężonych łapach. Może teraz, gdy widać koniec kadencji, rozmowy się zaczną, ale dotyczyć będą raczej tego, co w tym Sejmie - pilnych ustaw, komisji śledczej. Inne uzgodnienia nastąpią już po ogłoszeniu wyniku wyborów. Tak powinno być w demokracji
To Platforma, a nie SLD, występuje w roli głównej siły opozycyjnej, która wymusiła samorozwiązanie Sejmu. Tusk czy Rokita wyrażają się o SLD lekceważąco lub wręcz wrogo. PiS wyciągnie na was haki.
- Spodziewamy się tego, ale nie trzęsiemy się ze strachu. Czeka nas dyskusja, jak na to wszystko odpowiedzieć. Moim zdaniem, powinniśmy trzymać się swoich poglądów, a nie jechać tylko na nieszczęściach, jakie sprowadziły na Polskę rządy PiS z LPR i Samoobroną, bo to zbyt oczywiste. Powiedzieć konkretnie, co chcemy zrobić. Musi być jasne, że LiD to nie jest żadna partia przeszłości, że nie ma powrotu do tego, co PiS i PO - częściowo trafnie - krytykowały jako III RP. My zresztą, jako jedyni, uderzyliśmy się w piersi, inne partie udają, że nigdy nie rządziły.
Oczywiście ludzie, głosując, chcieliby wiedzieć, jakie mogą być przyszłe konfiguracje. Jedno jest pewne. Jeżeli ktoś ma dość braci Kaczyńskich, pana Ziobry, Wassermanna czy Polaczka i całej masy totumfackich, którzy obsiedli jak szarańcza instytucje, to powinien głosować na LiD. Bo tu jest gwarancja, że ci ludzie nie wrócą do władzy. PO takich gwarancji nie daje, bo dopuszcza rządy PO-PiS.
Wspomniał pan Ziobrę, który króluje w sondażach zaufania publicznego. Tymczasem i Lepper i Kaczmarek twierdzą, że o operacji CBA poinformował ich właśnie Ziobro.
- Spekulowałbym, że Lepper mówi prawdę. Znalazł się w szpitalu, wręcz groziła mu śmierć, w takiej sytuacji człowiek nie kłamie. Sądzę, że wiernie przytoczył rozmowę z Ziobrą, i że minister sprawiedliwości rzeczywiście go ostrzegł, choć nie podał konkretów.
Dlaczego Ziobro to zrobił? Warto wczytać się w ezopowy komunikat Zbigniewa Wassermanna, że toczy się przeciw niemu jakaś kampania. To by zresztą potwierdzało tezę Kaczmarka, że Ziobro walczył nie tylko z Kaczmarkiem, ale i z Wassermannem.
Może Ziobrze było na rękę, że akcja CBA nie wypaliła, bo to kompromituje przede wszystkim koordynatora służb, czyli Wassermanna. Ponadto mógł się bać, że jeżeli operacja się uda, to nastąpi dekompozycja całego układu. A strata ministerstwa i możliwości występów w telewizji w roli dzielnego szeryfa, jest dla niego niewyobrażalna. Ziobro to jest człowiek tak zakochany w sobie, tak przekonany o swej misji!
Cały ten obraz jest przerażający, to jest jak pożar w... nie powiem gdzie, bo nie chcę używać brzydkich słów. Jakbyśmy mieli do czynienia z jakąś mafią, w której wszyscy się pokłócili i donoszą jedni na drugich. I całe obrzydlistwo wychodzi na wierzch.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Powrót do "Wywiady" / Do góry | | | |
|