Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wywiady / 05.11.02 / Powrót

Czat w "Gazecie Wyborczej"

Moderator: Witam, dziś o poranku marszałek Sejmu, Marek Borowski.

Renata#: Witam.

dep#: Cze.

ed#: Dzień dobry.

pasadnik#: Dzień dobry.

Witam wszystkich z rana.

Renata#: Czy nie uważa Pan, że to gol do własnej bramki (chodzi o Lublin)? Co Pan myśli o II turze wyborów?

To kontrowersyjna decyzja. W innych województwach SLD będzie szukał porozumienia z PSL, PO i PiS, ale czy to się uda, zależy od tych dwóch ostatnich partii.

wahran#: Panie Marku, jak to będzie z Samoobroną? Takie małżeństwo z rozsądku. Ja się na SLD obrażę.

Niech pan jeszcze trochę wytrzyma. W Samoobronie też są różne nurty. Poseł Żywiec zrobił w końcu coś, co nie spodobało się także Andrzejowi Lepperowi.

zła.śpiąca.#: Jak ocenia Pan wynik własnej partii w wyborach samorządowych?

Zgodny z oczekiwaniami i niezły. Mamy dwa razy więcej mandatów niż kolejna partia, ale w paru województwach zabrakło po jednym lub dwa mandaty.

Abaddonus#: Czy ostatnie wyniki samorządowe to postęp polskiej demokracji?

kw#: Jak Pan ocenia niską frekwencję w wyborach?

Demokracja oznacza możność wyrażania swoich poglądów, ale także silna demokracja to szeroki udział w życiu publicznym, m.in. w wyborach. Wynik wyborów pokazuje, że poglądy wyrażane są swobodnie, natomiast frekwencja aczkolwiek nie tak zła, jak sądzono - jest nadal niska i oznacza, że wielu Polaków nie ma przekonania nie tyle do demokracji, ile do sposobu jej funkcjonowania w Polsce.

Ivonea#: Jak Pan może ludziom spojrzeć w oczy - bieda w kraju, renciści i emeryci nie mają za co przeżyć, a Wy wydajecie lekką ręką 24 miliony?

Co to znaczy "wy"? Jeśli chodzi o system komputerowy PKW, to sprawa zostanie zbadana przez NIK, a konsekwencje wobec winnych zostaną wyciągnięte.

Renata#: Co musiało by się stać, aby Pan opuścił szeregi SLD?

To trudne pytanie, ale będąc we władzach SLD, staram się tak wpływać na politykę Sojuszu, aby nigdy nie znaleźć się w takiej sytuacji.

jasniepanicz#: Brak dotacji na bary mleczne oznacza jeszcze większe zniechęcenie ludzi do SLD. Czy Sojusz może sobie na to pozwolić?

Dotowani poprzez pomoc społeczną powinni być ludzie, którzy tego potrzebują, a nie poszczególne towary czy placówki handlowe.

DA_Vasil#: Czy nie boi się Pan, że któregoś dnia nastroje ludzi nie wytrzymają kolejnej próby podwyżek podatków, cięć itp., i dojdzie do czegoś w rodzaju rewolucji? Już teraz takie głosy dają się słyszeć w bardziej "radykalnych" województwach.

Jest takie ryzyko, dlatego w najbliższym czasie rząd powinien przedstawić co najmniej 3-letni plan działania, a zwłaszcza 3-letni plan budżetu państwa i poddać go pod społeczną dyskusję? Ludzie muszą wiedzieć, co chcemy osiągnąć i za jaką cenę.

winietu#: Będą winiety, panie Marku?

Jestem za, choć wiem, że się wielu kierowcom narażę. Tym razem jednak chodzi o pieniądze, dzięki którym otrzymamy jeszcze dwa razy tyle z funduszy unijnych, a wszystko to razem przeznaczone będzie tylko na autostrady.

afro#: Panie marszałku, czy ustępstwa UE w sprawie naszego przystąpienia, które zdają się zaskoczeniem, tak szybkie w ostatnich dniach, nie odbiją się negatywnie na kolejnych negocjacjach, o wiele ważniejszych? Czy na tym nie koniec?

Nikt tu nie jest specjalistą od negocjowania w Unii, ja też nie. Wejście Polski do Unii jest jednak konieczne z trzech innych powodów: bezpieczeństwa ekonomicznego Polski (przyjęcie euro), roli Polski w Europie, stałego dopływu inwestycji zagranicznych.

Justus#: Panie Marszałku, jak Pan ocenia przydzielenie koncesji na wydobywanie bursztynu księdzu Jankowskienu i wizytę premiera Millera u niego? Czy to aby nie obniży i tak już niskich notowań SLD?

Znam tę sprawę tylko z doniesień prasowych. Ksiądz Jankowski nie jest bohaterem mojej pieśni, ale może ten ołtarz wart jest tego. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem.

Radas#: Czy koalicja z Samoobroną Świadczy o tym, że SLD dogada się z każdym byle utrzymać się u władzy?

kuba1961: Na ile SLD jest skłonne współpracować z Samoobroną (łamanie prawa przez Samoobronę)?

Nie, nie oznacza, ale to zależy także od innych ugrupowań, które deklarują proeuropejskość, poszanowanie prawa oraz procedur demokratycznych. To jest właśnie taki moment, w którym PO i PiS mają szansę potwierdzić, że w najważniejszych dla Polski sprawach gotowe są do współpracy ponad podziałami.

thor2000#: Jakie jest zdanie Pana na temat notorycznego przewijania się firmy Prokom w dużych projektach finansowanych przez państwo mimo jej ciągłych niepowodzeń?

Dobre pytanie, mam nadzieję, że po kontroli w PKW będziemy wiedzieli na ten temat więcej.

ed#: Jak układa się Panu współpraca z ministrem Kołodką?

Nie mam zastrzeżeń.

zła.śpiąca.#: Proszę o kilka słów komentarza do artykułu J. Urbana z poprzedniego numeru "Nie" nt.Pańskiej partii. To było mocno powiedziane...

I bardzo dobrze. Urban przejaskrawia, bo taką ma naturę, ale potrzebny jest ktoś, kto od czasu do czasu wbije szpilę w tyłek. Uważam, że po tym najtrudniejszym okresie, tj. negocjacjach z Unią i przyjęciu budżetu na rok przyszły, SLD
powinno przystąpić do dyskusji nad nowym programem partii ( nie rządu!). Obecny pochodzi z 1999 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło.

sapek#: Jak może nami rządzić człowiek z podstawowym wykształceniem, patrz Samoobrona Lublin i czy to nie poniżenie dla ministra Kurczuka?

Powiedziałem już, że decyzja Grzegorza Kurczuka jest kontrowersyjna, ale to on bierze za nią odpowiedzialność.

Renata#: Pamięta Pan obietnice wyborcze SLD sprzed wyborów parlamentarnych? Może Pan skomentować ich realizację?

Główną obietnicą było wyciągnięcie Polski z kryzysu gospodarczego i zapaści finansów publicznych, a także wprowadzanie Polski do Unii Europejskiej. Wszystkie te obietnice są realizowane. Mozolnie, ale posuwamy się do przodu.

igch: Co Pan może powiedzieć na temat wczorajszego zachowania Lecha Kaczyńskiego w stosunku do gapiów na wiecu w Warszawie?

Pewnie to co wszyscy. Polityk, który chce zarządzać ponadmilionowym miastem, a w przyszłości szykuje się do objęcia stanowiska prezydenta państwa, powinien umieć trzymać język za zębami.

Karl#: Czy Pan jako ekonomista wierzy w idee i pomysły głoszone przez Grzegorza Kołodkę?

Generalnie tak, aczkolwiek to zrozumiale, że nie we wszystkich sprawach zgadzamy się w 100%.

cabanek#: Panie Marszałku, nie denerwuje Pana to, że ktoś narozrabiał w sejmie (LPR), a Pan miał za to ponieść konsekwencje? Nie wzbudza to w Panu pewnego poczucia goryczy?

Abaddonus#: Czy nie ma Pan ochoty czasami założyć papuci i zostać w domu z powodu takiego warcholstwa w sejmie?

W polityce nie ma miejsca na gorycz czy obrażanie się. To jest twarda walka, dla jednych o władzę, dla drugich o idee, dla innych o zasady. Jestem do pewnego stopnia elastyczny, bo polityk nie może być sztywny jak pręt zbrojeniowy, ale mam też zasady, od których nie odstąpię. Cieszę się, że w końcu te zasady w sejmie wygrały.

ekstra-LIGA#: Panie Marszałku, jak Pan - nie jako marszałek, ale jako człowiek - odreagowuje takie warcholstwo płynące z mównicy sejmowej?

Jako człowiek? Na dwa sposoby: rozmawiam z żoną i synem, co jednak powoduje, że stres przechodzi na nich, a drugim sposobem jest siedzenie przed telewizorem i leniwe przerzucanie pilotem kanałów.

Radas#: Za czasów poprzedniej koalicji SLD domagał się samorozwiązania parlamentu (przez złe notowania). Teraz premier ma jeszcze gorsze notowania, kiedy więc poda się do dymisji?

SLD nie domagał się rozwiązania parlamentu ze względu na notowania rządu, ale zwracał uwagę, że po wyjściu Unii Wolności z rządu ten ostatni ma bardzo ograniczone możliwości działania. Obecnie nie ma takiej sytuacji. Koalicja SLD, UP, PSL współpracuje zadowalająco. Gdyby się rozpadła, niewątpliwie sprawa samorozwiązania parlamentu byłaby aktualna.

jarek4#: Panie Marku, co Pan sadzi o niższych pułapach SLD? Czy przypadkiem nie zapomnieliście o młodzieży? Ostatnimi laty nikt poza Michałem Toberem nie został wypromowany? Czy to nie jest błąd? A może po prostu brak wyrazistych postaci?

To są pytania, na które będziemy musieli odpowiedzieć. Po podsumowaniu tych wyborów nastąpi analiza wyników i "podsumowanie" działaczy.

hubba#: Co sądzi Pan o wykorzystywaniu stanowisk do prowadzenia kampanii wyborczej? (Obecnie sprawujący władzę prezydenci nie mają skrupułów, np. w Legnicy przesunięto termin otwarcia obwodnicy na ostatni dzień kampanii.)

Nie znam tego przypadku, ale generalnie przestrzegam przed tanimi chwytami wyborczymi.

Radas#: Czy wojewoda opolski (SLD) powinien ustąpić po tym, jak ujawniono jego powiązania z aferą "Dobre Domy"?

Pierwszy raz o tym słyszę. Jeśli sprawa jest poważna, to na pewno będzie miała swój dalszy ciąg i konsekwencje.

jarek4#: Moim skromnym zdaniem jedyną partią, z którą SLD powinien wchodzić w jakiekolwiek koalicje, jest upadająca dziś UW. Czy uważa Pan, że partia ta może zmienić negatywne nastawienie do SLD?

UW przezywa poważny kryzys. Byłaby oczywiście partnerem dla SLD, ale w organach władzy publicznej prawie nigdzie nie ma jej przedstawicieli. Ostatnio jakby wstydziła się także swojej nazwy, bo w wyborach samorządowych występowała pod innymi nazwami, co zresztą po niewczasie uznała za błąd.

hilary#: Czy zastanawiał się Pan nad swoją ewentualną kandydaturą na urząd Prezydenta RP?

citizen: Panie Marszałku, czy w obliczu ostatnich wydarzeń w sejmie, zwłaszcza ze względu na duże poparcie społeczne myśli Pan o prezydenturze?

krzycho#: Czy wystartuje Pan w wyborach prezydenckich?

neko_89#: Czy ma Pan zamiar starać się o fotel prezydencki?

Wybory prezydenckie są za 3 lata. Są tacy politycy, którzy już dziś deklarują, że chcieliby zamieszkać w Pałacu Prezydenckim, ale ja się do nich nie zaliczam. Dziś każdy odpowiedzialny polityk powinien skupić się na jak najlepszym wykonywaniu tej funkcji, którą sprawuje - w interesie kraju. W przeciwnym wypadku będziemy mieli 20 kandydatów na prezydenta, z których żaden nie będzie robił, co do niego należy, tylko szykował się do prezydentury.

hubba#: Jak odbiera Pan porażkę pana Olechowskiego w Warszawie? Gdzie ewentualnie mógł wg Pana tkwić błąd?

Moim zdaniem gwóźdź do trumny Olechowskiego częściowo wbił klub parlamentarny PO, który zarządził głosowanie za odwołaniem mnie z funkcji marszałka, a poprawił sam Olechowski, który przez kilka dni zwlekał z jednoznacznym opowiedzeniem się przeciw tej decyzji i za poszanowaniem procedur demokratycznych w sejmie. Elektorat PO zareagował na to wszystko alergicznie.

Radas#: Jak Pan sądzi, jak się będzie układać praca z warchołami z Samoobrony?

Z warchołami na pewno źle. Z tymi, którzy będą szanować prawo - są szanse, że lepiej. Jeszcze raz jednak powtarzam, że przede wszystkim należy poszukiwać możliwości współpracy z partiami proeuropejskimi i szanującymi demokratyczne procedury.

jarek4#: O ile lubię SLD, o tyle jest jedna rzecz, która wzbudziła we mnie odrazę! Kto wciągnął na listę człowieka z Big Brothera, niejakiego Florka? Myślałem, że żeby gdzieś się dostać, najpierw trzeba coś dla ugrupowania zrobić!

Florek był działaczem SLD. W sejmie kariery nie zrobił, ale też niczym się nie skompromitował.

ekstra-LIGA#: Panie Marku, czy jest coś, co chciałby Pan przekazać młodym ludziom, myślącym o zajęciu się polityką?

To trudny zawód, na satysfakcję trzeba czasami długo czekać, trzeba się stale uczyć, nie tylko mówić, ale i słuchać, i na dodatek trzeba mieć poglądy i zasady. Ostateczna zasada brzmi następująco: jak już zupełnie nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie. A poza tym to pasjonujące zajęcie.

wahran#: Panie Marku, tak na koniec - zróbcie wszystko, ale to wszystko, żebym w 2004 czul się Europejczykiem.

Wszystko co w naszej mocy. Za 15 lat chciałbym móc sensownie odpowiedzieć mojemu wnukowi na pytanie, po co poszedłem do polityki i co ja właściwie takiego tam zrobiłem. I to byłoby na tyle.

Do zobaczenia następnym razem - cześć.

Moderator: Bardzo dziękujemy, pan marszałek spieszy do obowiązków.

ekstra-LIGA#: Do widzenia i życzę powodzenia w dalszej pracy.

jarek4#: Cześć, Panie Marszałku.

jarek4#: Niech Pan pozdrowi Gabriela, bo chyba dużo zdrowia mu potrzeba (psychicznego).

winietu#: Nie no, tylko jedno pytanko.

hubba#: Do widzenia, Panie Marszałku, jedyny polityku SLD udzielający niepokrętnych odpowiedzi.

jarek4#: Szkoda tylko, że SLD wszedł w układ z Samoobroną?

winietu#: Ale za winietami to ja nie jestem.

jarek4#: Nie powinno być tak.

winietu#: No i za głupia reformą szkolnictwa.

Radas#: Oby mniej takich koalicji jak ta z Samoobroną.

Źródło: http://www.gazeta.pl

Powrót do "Wywiady" / Do góry