Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Forum / 10.11.04 / Powrót

Panie Marszałku, w Linii specjalnej mówił Pan inicjatywach SDPL w sprawie najemców lokali prywatnych i w sprawie studentów. Proszę o przybliżenie tych spraw.

Jeśli chodzi o najemców lokali prywatnych złożyliśmy 13 września w Sejmie projekt ustawy, którego celem jest powstrzymanie nieograniczonych podwyżek czynszu oraz przynajmniej częściowa likwidacja różnic w prawnej ochronie różnych grup lokatorów. Obecnie prawie zupełnie pozbawione są takiej ochrony osoby, które dopiero mają wynająć mieszkanie w zasobach prywatnych. Właściciel może podpisać z nimi umowę na dowolnie krótki okres i uzależniać jej przedłużenie od dowolnej podwyżki czynszu. Zgodnie z naszym projektem, czynsz, który wynosi 3 proc. wartości odtworzeniowej, nie mógłby być podwyższany rocznie o więcej niż 10 proc. czynszu dotychczasowego i dotyczyłoby to wszystkich typów mieszkań. Projekt przewiduje też możliwość obniżania przez gminę czynszu dla osób o niskich dochodach (w mieszkaniach należących do samorządu terytorialnego) oraz wynajmowanie przez gminę lokali, które byłyby następnie podnajmowane - za niższą opłatą - osobom ubogim. Prace nad tym projektem oraz innymi (rządowym i PiS-u) trwają już od dłuższego czasu w komisjach. Nie było wiadomo, kiedy Sejm uchwali zmiany, a przynajmniej jedna z nich - ograniczenie podwyżek czynszu - jest bardzo pilna. Od 1 stycznia 2005 r. przestanie bowiem obowiązywać górny limit czynszu w wysokości 3 proc. wartości odtworzeniowej i grozi kolejna fala podwyżek. Dlatego z całości naszego projektu wyjęliśmy tę jedną kwestię do oddzielnej ustawy mając nadzieję, że jako nie budząca kontrowersji zostanie przez Sejm szybko uchwalona. Niestety, posłowie na ostatnim posiedzeniu Sejmu odrzucili ten skrótowy projekt w pierwszym czytaniu. Niemniej jednak nasza inicjatywa spowodowała wydobycie tego problemu na powierzchnię, dlatego mam nadzieję, że Sejm zdąży na czas, czyli przed końcem roku, z uchwaleniem całej nowelizacji.
Jeśli chodzi o studentów, celem naszej inicjatywy jest odwrócenie niekorzystnych zmian przepisów przyjętych przez Sejm w maju br.. Wtedy właśnie, wprowadzając stypendia dla studentów zaocznych i wieczorowych wszystkich uczelni, zlikwidowano m.in. dopłaty do stołówek i oddzielne stypendia dla osób niepełnosprawnych. Poprawki zgłoszone wówczas przez Socjaldemokrację Polską zostały przez Sejm odrzucone. Proponujemy ustalenie obowiązującego na wszystkich uczelniach minimalnego kryterium dochodowego uprawniającego do ubiegania się o stypendium oraz minimalnej kwoty stypendium socjalnego, wprowadzenie - poza stypendium socjalnym - dopłat do posiłków i zakwaterowania dla niezamożnych studentów oraz wprowadzenie stypendium dla studentów niepełnosprawnych. Projekt został skierowany do komisji.

Powrót do "Forum" / Do góry