Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 09.04.03 / Powrót

Zastanawiam się, dlaczego Sejm zmienił ustawę umożliwiającą otrzymanie prawa jazdy w wieku 17 lat. Moi koledzy rok temu (mieli 17 lat) otrzymali prawo jazdy, a ja mam teraz też 17 lat i jeszcze nie mogę zdawać egzaminu, ponieważ została zmieniona ustawa. Dlaczego w Polsce podniesiono wiek uprawniający do otrzymania prawa jazdy. W USA ten dokument można mieć już w wieku 16 lat. Tylko proszę nie pisać, że kierowcy w moim wieku jeżdżą brawurowo i bardziej nieostrożnie. Ja nie widzę żadnej różnicy pomiędzy 17- i 18-latkami.

Podwyższenie wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy nie jest jakąś szykaną wymierzoną w 17-latków. Niestety, ze statystyki wynika, że bardzo młodzi kierowcy powodują stosunkowo najwięcej wypadków, stanowią więc duże zagrożenie zarówno dla siebie, jak też innych użytkowników dróg. Dotyczy to zresztą nie tylko Polski. W krajach Unii Europejskiej też obowiązują takie przepisy. W toku debaty w Sejmie padały nawet propozycje, aby do 21 roku życia prawa jazdy wydawane były warunkowo, "na próbę". Zalecałbym trochę cierpliwości, kierowcom ona się często bardzo przydaje. 17-latkiem jest się tylko rok.

Powrót do "Forum" / Do góry