Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 29.09.14, 13:31 / Powrót

Prawo do poprawki

Komentując w audycji "Wybory w toku" w Radiu TOK FM zamieszanie związane z powołaniem Igora Ostachowicza do Zarządu PKN Orlen oraz odprawą z PKP dla minister Marii Wasiak, Marek Borowski zwrócił uwagę, że w obu przypadkach prawo nie zostało złamane. Minister Karpiński ma prawo mianować jednego członka zarządu w spółkach Skarbu Państwa, a Maria Wasiak miała kontrakt, z którego wynikało, że odprawa jej się należy. Prawo to budzi jednak wątpliwości, dlatego, zdaniem senatora, trzeba się zastanowić nad jego zmianą.
- Nie widzę powodu, żeby jakikolwiek minister miał prawo mianować sobie jednego członka zarządu w spółce skarbu państwa. W takiej firmie jest Rada Nadzorcza, na tę Radę Nadzorczą rząd też ma wpływ. Może spokojnie ogłosić konkurs i zatrudnić pana Ostachowicza jeżeli lepszych kandydatów nie będzie. Zatem to prawo powinno zostać zlikwidowane - mówił senator. Jeżeli chodzi o panią Wasiak senator przypomniał, że odprawy w firmach prywatnych związane są z tym, że po odejściu z takiej firmy nie można pracować w konkurencji. W przypadku pani Wasiak nie ma jednak mowy o konkurencji, bo z PKP nikt nie konkuruje. - Ta odprawa była związana z naszą tradycją polityczną. Mianowicie, przychodzi nowa władza i wyrzuca tych, którzy aktualnie zarządzają daną firmą. W związku z tym ktoś, kto decyduje się pracować w spółce skarbu państwa chce mieć zagwarantowaną odprawę w razie odwołania. Ja to rozumiem i uważam, że tak powinno być, tylko że w tym przypadku Maria Wasiak nie została odwołana, lecz powołana. Więc to prawo jeśli ma istnieć musi zawierać klauzulę, że w takiej sytuacji odprawa się nie należy.
Jak dodał senator, z każdego nieszczęścia można wyjść z ciosem i premier Ewa Kopacz ma wielką szanse, by to zrobić. Powinna więc zawrzeć w expose parę mocnych zdań dotyczących lepszego uregulowania tych wszystkich kwestii.
Radio TOK FM-28 września 2014

Powrót do "Wiadomości" / Do góry