Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 14.08.16, 19:00 / Powrót

Wojna o pomniki

Marek Borowski odniósł się też do kwestii upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. - Decyzja już została podjęta przez Radę Warszawy. Zostało wyznaczone miejsce - obok Krakowskiego Przedmieścia i uważam, że to jest decyzja słuszna. Zdaję się w tej sprawie na fachowców. Konserwator zabytków już się kilkakrotnie na ten temat wypowiadał. Nie wydaje mi się, aby na Trakcie Królewskim należało teraz stawiać nowe pomniki. To Jarosław Kaczyński, zdaniem senatora, wywołuje wojnę polityczną wskazując miejsca, gdzie mają stanąć pomniki. - Głaz na placyku przed Ratuszem, czy tablice przy Krakowskim Przedmieściu postawione zostały nielegalnie. To była ogromna tragedia i trzeba o tym mówić bardzo delikatnie, ale nie można jednocześnie pewnych rzeczy na siłę realizować i uważać, że - zwłaszcza jak się rządzi - to można wszystko.
Senator stwierdził, że sporne kwestie prawne, np. to do kogo należy teren przed Pałacem Prezydenckim i czy jest wpisany do rejestru zabytków, a zatem czy potrzebna jest zgoda na umieszczenie tam pomnika, czy też nie powinien rozstrzygać sąd.
Komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły podczas ostatniej miesięcznicy smoleńskiej, o najeźdźcach i obcych, którzy nie chcą pomników, chcą odkręcać tablice itd. senator stwierdził, że jest to dalszy ciąg narracji Jarosława Kaczyńskiego, w której co pewien czas obmyśla on nowe obraźliwe sformułowania w stosunku bądź do przeciwników politycznych lub ludzi, którzy się z nim nie zgadzają, bądź ludzi, którzy dbają o przestrzeganie prawa. - Przecież to nie tylko dotyczy tych, którzy w tej chwili nie zgadzają się na postawienie pomników na Krakowskim Przedmieściu, ale np. również sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy są określani takimi słowami jak np. kolesie. Tego rodzaju język, który przez Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenie jest stosowany od lat, jest odrzucający.
Polsat News - 13 sierpnia 2016

Powrót do "Wiadomości" / Do góry