Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 08.08.17, 11:22 / Powrót

Jarosław Kaczyński pozostanie na kartach historii jako człowiek, który budził w Polakach demony

Ten rząd kłóci nas ze wszystkimi. Polityka PiS oparta na antyniemieckich resentymentach jest fatalna. Po co wychodzi się z taką propozycją, jak reparacje wojenne po ponad 70-ciu latach - zastanawia się Marek Borowski. Senator dodaje, że nie można budować przyszłości Polski na nienawiści.
Zdaniem Marka Borowskiego, postulaty polityków PiS związane z żądaniem odszkodowania za II wojnę światową, to kolejny przykład psucia stosunków z Niemcami, ale obliczony na politykę wewnętrzną.
Senator zwraca uwagę, że nawet prezydencki minister Krzysztof Szczerski lekko zdystansował się od pomysłu reparacji wojennych. (Szczerski w TVP Info powiedział, że jeśli (ktoś) widzi taką możliwość, powinien wziąć za to odpowiedzialność i przeprowadzić tę ścieżkę prawną, to musi mieć bardzo mocną podstawę prawną, bo przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że partner niemiecki nie będzie chciał tych pieniędzy płacić).
Ale według senatora tu chodzi o coś innego: - To element, który ma mobilizować opinię publiczną: przecież zostaliśmy skrzywdzeni, dobrze, że PiS wychodzi z taką propozycją. Ten rząd skłócił nas z z Niemcami, z Francją, z Włochami, z Litwą i Ukrainą... do czego to prowadzi?
W opinii Marka Borowskiego, budowa przyszłości Polski w UE, dobrych stosunków z sąsiadami, która polega na tym, że próbuje się ich moralnie poniżyć, w stosunku do Niemiec jest wyjątkowo paskudna. - Ten kraj wziął na siebie cała odpowiedzialność. Do dzisiaj Niemcy bardzo pilnują tego, żeby nie podnosiły głowy ruchy faszystowskie, a tysiące ludzi wychodzi na ulice, by zahamować marsz neofaszystów, a tym czasem pan Kownacki bez żadnego skrępowania mówi o dzisiejszych Niemcach jako synach i wnukach zwyrodnialców, którzy nie będą nas pouczać. Niemcy przeszły wielką drogę i to jest dzisiaj zupełnie inny kraj.
Jak podkreślił senator, nie można budować przyszłości Polski na pobudzaniu nienawiści. - Po co po ponad 70-latach robi się tego rodzaju awanturę? Tak na marginesie prezes Kaczyński i rząd nie występują do Rosji o odszkodowania. A dlaczego? Widać wyraźnie, że chodzi o co innego. Tutaj, budowanie poparcia wewnętrznego na pretensjach do Rosji to już nic nowego - sporo ich mamy - ale do Niemców to jeszcze można by spróbować. Budzić resentymenty, upiory, to jest fatalna polityka. Kaczyński pozostanie na kartach historii jako ten człowiek, który budził w Polakach demony.
Radio Tok FM - 7 sierpnia 2017

- ocenia senator Marek Borowski.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry