Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 09.09.18, 21:21 / Powrót

Nie można wymagać bohaterstwa

- Nie mam jakichś zasadniczych pretensji do profesor Małgorzaty Gersdorf, że złożyła deklarację majątkową, ale jej wyjaśnienia, iż chodziło o to, żeby ze względu na obowiązek złożenia takiej deklaracji – wynikający z prawa pisowskiego – w przypadku jej nie złożenia nie wdrożono wobec niej postępowania dyscyplinarnego, nie bardzo mnie przekonują - mówił Marek Borowski w Radiu TOK FM.
Jak stwierdził senator, prof. Gersdorf na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zachowywała się różnie. Czasami niekonsekwentnie i to niedobrze. Z drugiej strony te wszystkie działania odbywają się w niezwykłym chaosie prawnym. Wielu ludzi nastawionych opozycyjnie uważa, że potrzebna jest jakaś ikona, bohater, przy którym można by stanąć. Ale nie można wymagać bohaterstwa. Jakby był, to dobrze, ale wymagać nie można.
Z drugiej strony jest pytanie, na ile sędziowie, w tym prof. Gersdorf, czują dzisiaj silne wsparcie społeczne. Owszem sondaże pokazują, że bardzo wielu ludzi, chyba nawet większość, uznaje reformę sądownictwa za niereformę. Ale jeśli chodzi o zaprezentowane tego np. na ulicy to jest już dzisiaj z tym problem. - Rzuciłem myśl, żeby 26 każdego miesiąca – a 26 lipca prezydent podpisał kolejną haniebną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, już chyba ostatnią - kręgi opozycyjne organizowały pod Pałacem Prezydenckim rodzaj miesięcznicy – demokratycznej, konstytucyjnej, przypominając prezydentowi i opinii publicznej, że źle się stało. Odbyły się do tej pory dwie, dość skromne, organizowane wyłącznie przez organizacje pozarządowe. Partie opozycyjne tego nie kupują. W związku z tym sędziowie widzą, że niby jakieś poparcie jest, ale nie za bardzo - podkreślał senator.
To, że sprawa sądów nie budzi aż takich wielkich emocji wynika też, jego zdaniem, z tego, że sądy nie są czymś z czym obywatel ma na co dzień do czynienia. - On się może tylko domyślać pewnych rzeczy. Dlatego jest szalenie ważne, żeby opozycja tutaj nie spuszczała z tonu i jeśli istnieje pewna możliwość, jeśli organizacje pozarządowe nie rezygnują, to żeby je wesprzeć w tej sprawie. Tak, żeby nie zamieść tego pod dywan, żeby to nie zeszło z agendy publicznej.
Wybory w TOK-u; Radio TOK FM - 9 września 2018

Powrót do "Wiadomości" / Do góry