Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 25.09.20, 13:42 / Powrót

Górnicy są przez rząd oszukiwani

Górnicy są przez ten rząd oszukiwani od samego początku i oni to czują - uważa Marek Borowski. - Z jednej strony my musimy odchodzić od węgla, to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Wydobywanie węgla dzisiaj, oparcie energetyki na węglu to jest przepis na dramat gospodarczy - mówił senator w rozmowie z Radiem dla Ciebie. Energia, jeżeli będzie oparta na węglu, musi drożeć. W Polsce wydobywa się węgiel z głębokości ponad kilometra. Trzeba sobie zdawać sprawę, co to jest. Ten węgiel musi drożeć, muszą być wypadki. Będziemy też płacić coraz więcej w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Zdaniem senatora, górnikom trzeba przedstawić uczciwy projekt, ale jednocześnie uwzględniający ich przyszłość. - Ja przypomnę, że to już kiedyś, za rządów Jerzego Buzka, w końcówce lat 90. się zdarzyło. Wtedy wicepremierem i ministrem od tych spraw był pan Steinhoff. Wtedy przeprowadzono pierwszą reformę górnictwa. Zamknięto szereg kopalń, a jednocześnie skierowano duże środki bądź na emerytury górnicze, bądź na przekwalifikowanie.
Jak mówił Marek Borowski, kolejność działań rządu powinna być taka: Po pierwsze, zgodzić się i być tutaj bardzo lojalnym partnerem w Unii Europejskiej na program neutralności klimatycznej. Po drugie, po wyrażeniu tej zgody powiedzieć, jakie mamy zapotrzebowanie na środki z funduszu sprawiedliwej transformacji, ponieważ musimy tym górnikom coś zaoferować. Podjąć tego typu działania i jednocześnie z górnikami rozmawiać, jak to rozłożyć w czasie. Tego się nie robi.
Jednocześnie górnicy widzą , że przysyła się do nich drugorzędnych polityków, członków rządu, którzy nie mają do końca kompetencji w uzgodnieniu czegokolwiek i nie mają planu, bo takiego planu w ogóle nie ma.
Jak podkreślił senator, w interesie górników i górnictwa jest stopniowe odchodzenie od węgla, ale górnikom trzeba przedstawić pełny program zamiast mówić, że trzeba będzie zamknąć tę kopalnię, tamtą kopalnię wyłączyć z produkcji itd. a na pytanie, a co dla nas odpowiadać, że myślimy właśnie nad tym, co zrobić.
Radio dla Ciebie - 24 września 2020

Powrót do "Wiadomości" / Do góry