Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 04.06.21, 19:05 / Powrót

Pomysł z rządem tymczasowym nie miał szans powodzenia

Zdaniem Marka Borowskiego, pomysł wysunięty przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, żeby zastąpić obecny rząd - fatalny, szkodliwy dla Polski - rządem tymczasowym, był bardzo atrakcyjny, a nawet uwodzicielski, ale dość szybko można się było zorientować, że nie ma on szans powodzenia. Bardzo poważne kłopoty rodziło już zebranie głosów niezbędnych do takiej wolty, ale nawet gdyby się to udało z jakąś minimalną przewagą jednego głosu, dalsze rządzenie w takiej konfiguracji - z Konfederacją z jednej strony, i z ugrupowaniem Jarosława Gowinem z drugiej - nie rokowało sukcesu - mówił senator w programie Fakty po Faktach w TVN24. Z kolei przeprowadzenie szybko wyborów, bo taki wariant też był brany pod uwagę, byłoby legislacyjnie bardzo trudne, dlatego że praktycznie jedyną możliwością byłoby złożenie wniosku o samorozwiązanie Sejmu, a Jarosław Kaczyński mógłby bardzo łatwo taki wniosek zablokować, twierdząc, że jeśli wzięliście rządy, no to pokażcie, co potraficie.
- Krótko mówiąc, była to próba drogi na skróty i najbardziej na tym straciła Platforma jako największe ugrupowanie, które całą przyszłość zogniskowało na tym projekcie. PSL był jakby trochę z boku, Lewica w ogóle się z tego projektu wyłączyła, natomiast Polska 2050 zachowywała wyniosłe milczenie - uważa senator. W dodatku spory, jakie powstały na tym tle wewnątrz opozycji demokratycznej, przeniosły się potem na Fundusz Odbudowy.
Odnosząc się do spadku poparcia społecznego dla Platformy Obywatelskiej i kwestii przywództwa w Platformie senator podkreślił, że niezależnie od krytyki, jaką poszczególni członkowie Platformy, czy Koalicji Obywatelskiej kierują do Borysa Budki i do całego kierownictwa partii, to Borys Budka jest jej przewodniczącym i dzisiaj trzeba okazać mu wsparcie i pomoc w tym, żeby z tych kłopotów wyjść. Zdaniem senatora, jest na to szansa, ale trzeba podjąć stosowne działania. - To są działania programowe przede wszystkim, które do jesieni trzeba zdecydowanie zakończyć i przedstawić. To są działania związane z kontrolą władzy. Jeżeli chodzi o europejski fundusz i krajowy plan odbudowy senator zaproponował, żeby powołać opozycyjne, okręgowe zespoły kontrolne , które by patrzyły władzy na ręce i informowały społeczeństwo, jak ona wydaje pieniądze. - Wydaje mi się, że to idzie w tym kierunku. Jak podkreślił senator, bardzo ważna jest jednak współpraca demokratycznych partii opozycyjnych i tutaj Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska ma najwięcej do powiedzenia jako największa opozycyjna siła w parlamencie.
Odpowiadając na pytanie o sens powrotu do gry Donalda Tuska, np. po ewentualnych wyborach uzupełniających do Senatu, Marek Borowski stwierdził, że jeżeli Donald Tusk chciałby się włączyć rzeczywiście do polityki krajowej nie tylko poprzez komunikaty twitterowe, ale rzeczywiście, na żywo, to Senat jest na pewno dobrym miejscem, bo tutaj startuje się indywidualnie. Ale po pierwsze musi powstać taka możliwość, po drugie, musi zostać dokonana ocena tego, z kim by konkurował i jakie miałby szanse.
TVN24; Fakty po Faktach - 1 czerwca 2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry