- Krótko mówiąc, była to próba drogi na skróty i najbardziej na tym straciła Platforma jako największe ugrupowanie, które całą przyszłość zogniskowało na tym projekcie. PSL był jakby trochę z boku, Lewica w ogóle się z tego projektu wyłączyła, natomiast Polska 2050 zachowywała wyniosłe milczenie - uważa senator. W dodatku spory, jakie powstały na tym tle wewnątrz opozycji demokratycznej, przeniosły się potem na Fundusz Odbudowy.
Odnosząc się do spadku poparcia społecznego dla Platformy Obywatelskiej i kwestii przywództwa w Platformie senator podkreślił, że niezależnie od krytyki, jaką poszczególni członkowie Platformy, czy Koalicji Obywatelskiej kierują do Borysa Budki i do całego kierownictwa partii, to Borys Budka jest jej przewodniczącym i dzisiaj trzeba okazać mu wsparcie i pomoc w tym, żeby z tych kłopotów wyjść. Zdaniem senatora, jest na to szansa, ale trzeba podjąć stosowne działania. - To są działania programowe przede wszystkim, które do jesieni trzeba zdecydowanie zakończyć i przedstawić. To są działania związane z kontrolą władzy. Jeżeli chodzi o europejski fundusz i krajowy plan odbudowy senator zaproponował, żeby powołać opozycyjne, okręgowe zespoły kontrolne , które by patrzyły władzy na ręce i informowały społeczeństwo, jak ona wydaje pieniądze. - Wydaje mi się, że to idzie w tym kierunku. Jak podkreślił senator, bardzo ważna jest jednak współpraca demokratycznych partii opozycyjnych i tutaj Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska ma najwięcej do powiedzenia jako największa opozycyjna siła w parlamencie.
Odpowiadając na pytanie o sens powrotu do gry Donalda Tuska, np. po ewentualnych wyborach uzupełniających do Senatu, Marek Borowski stwierdził, że jeżeli Donald Tusk chciałby się włączyć rzeczywiście do polityki krajowej nie tylko poprzez komunikaty twitterowe, ale rzeczywiście, na żywo, to Senat jest na pewno dobrym miejscem, bo tutaj startuje się indywidualnie. Ale po pierwsze musi powstać taka możliwość, po drugie, musi zostać dokonana ocena tego, z kim by konkurował i jakie miałby szanse.
TVN24; Fakty po Faktach - 1 czerwca 2021
Powrót do "Wiadomości" / Do góry