Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 06.03.22, 21:25 / Powrót

Musimy się nastawić na długotrwałą konfrontację ekonomiczną z Rosją

Odcinanie się od dostaw rosyjskich surowców nie przejdzie bezboleśnie - mówił Marek Borowski w audycji Wybory w TOKu w radiu TOK FM. Jeżeli komuś się wydaje, że wystarczy wypowiedzieć umowy, zamknąć rurę z ropą naftową, rurę z gazem i w ten sposób „przydusić do ziemi Putina”, to się głęboko myli, tak się zrobić nie da. Koszty dla Rosji z odcięcia się Europy od tych dostaw byłyby ogromne i byłby to krok bardzo pożądany. Z drugiej jednak strony, będą to koszty bardzo wysokie dla Europy i dla Polski również. Dlatego ja przestrzegam - nie przed uniezależnianiem się, bo to jest wymóg absolutny, kategoryczny, natomiast przed jakimiś nerwowymi ruchami. Nie można podejmować takich decyzji z dziś na jutro, bo to może tylko poczynić więcej szkód niż pożytku
Zdaniem senatora, trzeba niezwłocznie przystąpić do opracowania w skali Unii Europejskiej planu odchodzenia od dostaw rosyjskich surowców - co można zrobić szybciej, co będzie wymagało pewnego czasu, jakie gałęzie gospodarki i jaka część obywateli będzie ponosiła straty, w jaki sposób je wyrównywać. - Prawdopodobnie trzeba będzie stworzyć odrębny fundusz, trochę na wzór Funduszu odbudowy, który by wspomagał kraje szczególnie dotknięte odcięciem się od rosyjskich dostaw. Uważam, że polski rząd powinien wystąpić przede wszystkim z taką inicjatywą.
Jak stwierdził senator, węgiel, który sprowadzają polskie prywatne firmy, jest tu kwestią zupełnie marginalną. Być może trzeba by było wypłacić im odszkodowanie za wprowadzenie embarga. Najważniejszą sprawą jest gaz, bo ropę można łatwiej zastąpić, ale to wszystko powinno się odbywać w sposób skoordynowany. Nie można też zwlekać z opracowaniem tego planu. Trzeba to zrobić szybko.
Natomiast jeżeli naprawdę chcemy się uniezależnić od importu, musimy postawić na własne źródła energii, które będą czyste i które zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne. To jest energia atomowa i to są odnawialne źródła energii.
Jak podkreślił senator, czeka nas długotrwała konfrontacja ekonomiczna z Rosją. - Te sankcje, które już zostały zastosowane, są bardzo silne. Kiedy mówi się o tym, że Rosja w dalszym ciągu otrzymuje płatności, bo dostarcza gaz i ropę, trzeba pamiętać o tym, że nie bardzo ma co z tymi płatnościami zrobić, dlatego że jest w tej chwili odcięta i musi być odcięta od różnego rodzaju dostaw niezbędnych dla funkcjonowania gospodarki. Więc nie lekceważmy tego i nie twórzmy takiej atmosfery, że w dalszym ciągu karmimy tego potwora i trzeba to natychmiast przerwać. Powtarzam jeszcze raz: rząd Polski powinien wystąpić pilnie do Komisji Europejskiej o stworzenie specjalnego ciała, które zajmie się zaprogramowaniem tych działań oraz funduszu pomocowego.
Wybory w TOKu; Radio TOK FM - 5.03.2022

Powrót do "Wiadomości" / Do góry