Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 03.10.22, 20:42 / Powrót

Należy szanować decyzje ukraińskie

Narracja w sprawie referendów w Ukrainie jest w Polsce źle prowadzona - uważa Marek Borowski. - Pokazuje się obrazki z tych terenów, to dziwne głosowanie, mówi się, że odbywało się ono pod bronią, pod lufami, zostało sfałszowane itd. itd., czyli jakby sugestia jest taka, że gdyby wszystko było zrobione prawidłowo, gdyby tam się pojawili obserwatorzy międzynarodowi, to wtedy można by to uznać. Nie, trzeba jasno powiedzieć: nie może być tak, że jeden kraj napada drugi, zajmuje mu kawałek, po czym urządza tam referendum i ogłasza po jego wynikach: proszę bardzo, ten kawałek jest mój. Były to kompletnie bezprawne referenda.
Ich konsekwencje, jak podkreślił senator, mogą być jednak poważne. - Putin jest w narożniku. W tej chwili po ogłoszeniu tej nieszczęsnej mobilizacji, jest w absolutnym narożniku. Musi to skończyć czymś, co będzie mógł ogłosić jako sukces. Czy użyje broni jądrowej, czy tylko grozi, czy to jest blef, tego nikt nie wie. Trudno wyrokować i nawet zastanawiać się nad tym. Natomiast co do tego, jaka powinna być odpowiedź Zachodu na te groźby, to zdaniem senatora, decydująca w tej kwestii jest postawa samej Ukrainy. - To przede wszystkim Ukraińcy muszą zdecydować, co robić dalej. Dzisiaj słyszymy, że absolutnie nie zamierzają ulec szantażowi Putina, chcą walczyć, złożyli wniosek o przyjęcie do NATO. Wydaje się, że cały Zachód powinien w tym względzie przede wszystkim szanować decyzje ukraińskie, ich wolę walki i bezwzględnie ich wspomagać.
Inną sprawą jest, zaznaczył senator, jak zareagować, gdyby się okazało, że rzeczywiście doszło do użycia przez Rosję broni jądrowej w Ukrainie. - To są kwestie, które z pewnością są w tej chwili rozważane na szczeblu natowskim, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i to właśnie Stany Zjednoczone zadecydują o tym, jaka faktycznie ta odpowiedź może być. Na dziś trzeba powiedzieć jasno, temu szantażowi Putina ulegać nie można. Przede wszystkim sami Ukraińcy to mówią, a wobec tego trzeba ich słuchać i ich wspomagać.
TVN24 - Fakty po Faktach; 29 września 2022
TOK FM - Wybory w TOKu; 1 października 2022


Powrót do "Wiadomości" / Do góry