Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 26.02.24, 22:39 / Powrót

To są ogromne pieniądze

- To są ogromne pieniądze, mają ogromne znaczenie dla inwestycji w różnych dziedzinach zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy. Jedyny problem jest taki, że jesteśmy niestety spóźnieni - mówił Marek Borowski w Radiu dla Ciebie odpowiadając na pytanie o znaczenie dla Polski 137 mld EUR odblokowanych przez Komisję Europejską. - Poprzedni rząd kompletnie zawalił tę sprawę, minęły 3 lata, a trzeba pamiętać, że inwestycji nie robi się ot tak, na pstryknięcie palców. Musi być porządny projekt, dopiero wtedy te pieniądze mogą spłynąć i my musimy wykonać to w określonym czasie - podkreślał senator. Powinniśmy mieć na to 6 - 7 lat a będziemy mieli 3-4, więc będzie potrzebna ogromna mobilizacja, żeby te środki maksymalnie wykorzystać. One idą na bardzo różne cele, na komunikację, kolejnictwo i tzw. Polskę cyfrową, to znaczy na przestawienie nas na nowoczesne tory, gdzie bardzo wiele rzeczy załatwia się przy pomocy internetu. To są też sprawy związane z ochroną środowiska, cała masa jest tam tych zadań.
Jak dowodził senator wcześniej w radiu TOK FM, u podstaw decyzji Komisji Europejskiej legło to, że Polska rzeczywiście przywraca praworządność.
- Rzecz nie polega tylko na ustawach, chociaż to jest bardzo ważne, dlatego że ustawy pokazują, w jakim kierunku ten rząd, ta koalicja chce iść. Czy prezydent je podpisze, czy nie, to jest zupełnie inny temat, natomiast dla Komisji Europejskiej, w ogóle dla państw Unii Europejskiej było też ważne, żeby w Polsce skończyło się prześladowanie sędziów, którzy wykonują wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, czy też wyroki Trybunału Praw Człowieka i to się skończyło. To po pierwsze. Po drugie, żeby Polska zaczęła realizować te wyroki i Polska, owszem, zaczyna je realizować w przeciwieństwie do poprzedniego rządu. I wreszcie taka bardzo symboliczna sprawa, ale bardzo ważna, mianowicie Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej, czyli jest szereg działań, które pokazują, że w Polsce aparat sprawiedliwości sprawiedliwości w jakiejś części już jest, a w jakiejś części zmierza do stabilizacji jako aparat niezależny, a to jest jedno z postanowień traktatów europejskich.
Odnosząc się do argumentów obecnej opozycji, że to są pożyczki, które będzie trzeba spłacać senator wyjaśnił, że spłaty tych pożyczek będą się odbywały poprzez budżet europejski w proporcjach, które wynikają z wielkości i zasobności krajów, natomiast kwoty dotacji i kwoty pożyczek, które Polska uzyskuje są nieproporcjonalnie większe. - Czyli można powiedzieć, że sporą część spłat tych pożyczek będą ponosiły kraje bogatsze od nas i na tym polega także korzyść z tej całej operacji.
Radio dla Ciebie - 26.02.2024;
TOK FM; Wybory w TOKu - 24.02.2024


Powrót do "Wiadomości" / Do góry