Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 17.12.04, 19:03 / Powrót

Pełnomocnik do spraw kobiet powinien zachować swój status

Marek Borowski wystosował 17 grudnia do premiera Marka Belki list o następującej treści: "W związku z decyzją o przeniesieniu Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn do Ministerstwa Polityki Społecznej, w imieniu Socjaldemokracji Polskiej zwracam się do Pana Premiera o rozważenie zmiany tej decyzji i przywrócenie dotychczasowego statusu Pełnomocnikowi Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Pozwalam sobie przypomnieć Panu Premierowi, że w odczuciu wielu stowarzyszeń i grup środowiskowych, podjęta Przez Pana Premiera decyzja została odebrana jako degradacja urzędu Pełnomocnika. Przypominam też, że dyskusja o usytuowaniu urzędu Pełnomocnika odbyła się na początku pracy Rady Ministrów tej kadencji i od tej pory nie zaszły żadne nowe okoliczności, które podważałyby poczynione wówczas ustalenia.

Zdaniem Socjaldemokracji Polskiej niedobrze się stało, że decyzja o podporządkowaniu urzędu Pełnomocnika Ministerstwu Polityki Społecznej zapadła w trakcie konferencji w Genewie, na której rządy europejskie podejmowały decyzje o potwierdzeniu dalszej skutecznej realizacji polityki na rzecz równości płci oraz pod nieobecność min. Magdaleny Środy.

Niepokoi nas także tryb podjęcia decyzji o przeniesieniu Pełnomocnika, i to, że nie konsultowano jej z organizacjami kobiecymi.

Socjaldemokracja Polska uważa, że najkorzystniejsze byłoby powołanie Urzędu Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Skoro jednak nie jest to przewidziane w obecnie obowiązujących regulacjach prawnych, prosimy o rozważenie decyzji, która na powrót sytuowałaby Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w strukturze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".

Marek Borowski
Przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej

Powrót do "Wiadomości" / Do góry