Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 28.03.06, 13:34 / Powrót

List Marka Borowskiego do posłów warszawskich

Jako były poseł warszawski i mieszkaniec Warszawy, zwracam się do Pana/Pani z uprzejmą prośbą o zainteresowanie się sytuacją Klubu Le Madame przy ul. Koźlej 12 w Warszawie.
Miasto, będące właścicielem kamienicy, w którym mieści się Klub, postanowiło go wyeksmitować, wbrew protestom licznych jego sympatyków oraz artystów, którzy prezentowali tu swoją twórczość. W Klubie bywali ludzie młodzi i starsi. Odbywały się tu awangardowe spektakle teatralne, wystawy malarstwa, premiery filmów, koncerty, a także pikniki rodzinne, wigilie dla samotnych i inne spontanicznie organizowane imprezy. Klub zbierał również pieniądze dla białoruskiej opozycji. Dla wielu ludzi Le Madame stała się miejscem kultowym, symbolem Warszawy jako miasta otwartego na świat. Dziś są oni bardzo rozgoryczeni i rozżaleni. Nie rozumieją, dlaczego miejsce, które wspólnie tworzyli i które stało się ważną częścią tkanki kulturalnej miasta, ma przestać istnieć.
Stanowisko władz dzielnicy jest bardzo rygorystyczne i dyskusyjne, zwłaszcza że wobec działalności klubu nie mają one zastrzeżeń. Warunki dzierżawy można zaś wynegocjować. Poprzednie władze dzielnicy, które też zamierzały klub eksmitować, w końcu zgodziły się z argumentami jego właścicieli i użytkowników i obiecały rozwiązać ten problem polubownie stawiając pewne warunki, które klub spełnił. Starania Le Madame, by organizowane tu imprezy nie burzyły „miru domowego”, docenili okoliczni mieszkańcy, którzy też dziś protestują przeciwko zamknięciu klubu. Po zmianie zarządu dzielnicy, poprzednie ustalenia przestały jednak obowiązywać.
Jeśli ludzie chcą robić spontanicznie coś wartościowego, a taki charakter ma działalność Le Madame, to trzeba im to ułatwić, zamiast rzucać kłody pod nogi. Bardzo proszę o rozważenie tych argumentów i podjęcie wspólnie z innymi posłami warszawskimi interwencji, by tych kłód nie było.
List ten kieruję do wszystkich posłów warszawskich licząc na to, że mimo różnic politycznych zechcą wspólnie wystąpić w tej ważnej dla mieszkańców Warszawy i wizerunku stolicy sprawie.

Z poważaniem
Marek Borowski


Platforma Obywatelska
Joanna Fabisiak
Jolanta Hibner
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Małgorzata Kidawa-Błońska
Roman Kosecki
Julia Pitera
Paweł Śpiewak
Jacek Wojciechowicz

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Ryszard Kalisz
Katarzyna Piekarska
Piotr Gadzinowski

Prawo i Sprawiedliwość
Małgorzata Gosiewska
Artur Górski
Jarosław Kaczyński
Mariusz Kamiński
Karol Karski
Jan Ołdakowski
Paweł Poncyljusz


Powrót do "Wiadomości" / Do góry