Moi przedmówcy deklarowali się, jeżeli chodzi o wyznanie. Ja nie jestem ani katolikiem, ani protestantem, w związku z czym zachowam pełny obiektywizm w ocenie tej projektowanej uchwały.
(Senator Czesław Ryszka: To kim pan jest?)
Ateistą, proszę pana.
Chciałbym przede wszystkim odnieść się do tego, o czym mówił pan senator prof. Seweryński, ponieważ jego argumentacja zawsze jest argumentacją pogłębioną. Pan senator zadał nam takie pytanie: właściwie dlaczego mamy podejmować tę uchwałę w sytuacji, w której nie bardzo wiadomo, czy chodzi o to, że ci, którzy robili dobre rzeczy, robili je dlatego, że byli protestantami, czy też odwrotnie? Rzeczywiście ten temat był poruszony na forum naszej komisji, mieliśmy dyskusję z panem senatorem Czerwińskim o tej sprawie, tak że trzeba znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wydaje mi się, że ta odpowiedź opiera się na dwóch głównych faktach.
Po pierwsze, rocznica 500-lecia reformacji będzie obchodzona w Polsce i w bardzo wielu krajach na świecie. W skład wielkiego gremium, które patronuje tym obchodom, wchodzą hierarchowie katoliccy, wchodzi Prymas Polski. A więc mamy po prostu do czynienia z ważnym wydarzeniem i w związku z tym Senat powinien się do tego wydarzenia odnieść.
Po drugie, Senat powinien się odnieść do tego wydarzenia z jeszcze jednego powodu. Otóż ostatnio czytałem sondaże, wyniki badań dotyczących patriotyzmu – takie badania powtarza się co pewien czas – i stosunku Polaków do religii itd. Około 30% Polaków uważa, że tylko katolik może być dobrym Polakiem. Nie muszę tu, w tej sali, mówić, że to jest pogląd błędny, a nasza uchwała dałaby czytelny sygnał, że nie musi tak być, że również protestant może być dobrym Polakiem. Nie zajmujemy się teraz ateistami, żydami itd., przecież nie o to tu chodzi, ale o tej ważnej grupie z okazji tej rocznicy to właśnie mówimy i dajemy sygnał.
Rozumiem, że pierwsze zdanie uchwały może być dla katolików, zwłaszcza dla tych bardzo przywiązanych do różnych aspektów wiary, trudne do przyjęcia, bo mówi się tam o uhonorowaniu ruchu. To jest pewien problem. Pan senator Żaryn zaproponował przestawienie tego na koncepcję ludzi, protestantów. Jest to jakiś wariant, tylko że, jak tu zwracano uwagę, oznaczałoby to przemodelowanie całego projektu uchwały. Nie wiem, czy jednak nie można by tego uprościć. Moja propozycja jest taka, żeby nie zamieszać za bardzo z tą uchwałą i jednak ją przyjąć, i żeby pierwszy akapit, który wzbudził kontrowersje i który brzmi: „W roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który współkształtował oblicze religijne, kulturowe i gospodarcze Zachodu, w tym naszej Ojczyzny”… zmienić następująco: „W roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować tych naszych rodaków, którzy – będąc protestantami – współkształtowali oblicze religijne, kulturowe i gospodarcze naszej Ojczyzny.” Czyli bez słów o Zachodzie itd. Oczywiście nie wymieniamy nazwisk, bo nie da się wymienić wszystkich. To jest w uzasadnieniu – kto chce, ten przeczyta. Sygnał byłby taki, że w roku jubileuszu – musi być powód, dla którego to się robi – honoruje się nie ruch, bo to budzi kontrowersje, ale ludzi. Chodziłoby o to, żeby jednak maksymalnie dużą liczbą głosów podjąć taką uchwałę. I taką poprawkę zgłaszam. Dziękuję.
Źródło: Senat
Powrót do "Wystąpienia" / Do góry