Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wystąpienia / 05.10.03 / Powrót do "Wystąpienia"

Nowy Jork;Wystąpienie podczas spotkania z Polonią (fragmenty)

Szanowni Państwo!
Cieszę się, że mamy okazję spotkać się dzisiaj. Jestem pod wrażeniem dzisiejszej wspaniałej Parady Pułaskiego, będącej manifestacją polskiego ducha i tożsamości oraz niezłomnej żywotności Polonii Amerykańskiej.
Jestem przekonany, że Polonia jest mocnym atutem i wielkim kapitałem Polski na arenie międzynarodowej. Środowisko polonijne w Stanach Zjednoczonych, liczne i bardzo aktywne, daje nam przede wszystkim poczucie wspólnoty z naszym amerykańskim partnerem, zbliża nas w kraju do Stanów Zjednoczonych. W przełomowych dla Polski momentach Polonia i Polacy w Stanach Zjednoczonych wielokrotnie już odegrali doniosłą rolę. Wszyscy mamy we wdzięcznej pamięci wielkie poparcie, żyjących tu Polaków dla naszego przystąpienia do NATO. Wasza życzliwość i zaangażowanie są nam w Polsce wciąż potrzebne. Dlatego nadal staramy się, abyście zawsze byli dumni ze swoich korzeni, byście mieli powody do satysfakcji z osiągnięć naszego kraju.

Szanowni Państwo!
Jestem świadomy tego, że jesteście Państwo żywotnie zainteresowani sytuacją w kraju, że chcielibyście wiedzieć z jakimi problemami zmagamy się obecnie i jak zamierzamy je rozwiązywać. Chciałbym więc przedstawić Państwu informację o najważniejszych problemach dzisiejszej Polski. Spotykamy się w bardzo ważnym dla naszego kraju momencie. Stoimy na progu Unii Europejskiej, a właściwie jedną nogą przekroczyliśmy już jej próg. To jest czas historycznej próby. Stajemy do niej pełni wiary we własne możliwości.

Szanowni Państwo!
Bilansując czas, który upłynął od pierwszego przełomowego roku naszej transformacji, która rozpoczęła się obradami "Okrągłego Stołu", możemy stwierdzić stanowczo, że generalna ocena jest pozytywna. Przekształciliśmy Polskę w kraj wolny, demokratyczny i samorządny. Zbudowaliśmy mocne instytucje demokratycznego państwa prawnego.(...) Przeobrażając Naszą Ojczyznę mamy w pamięci wiele pokoleń Polaków emigrantów, które przenosiły z rodziców na dzieci pragnienie i nadzieję, że Polska będzie wolna, niepodległa i zamożna.

Aby utrzymać wzrost gospodarczy w długim okresie, konieczne są dalsze duże inwestycje. Chciałbym też w tym miejscu podkreślić, że bardzo zależy nam na inwestycjach amerykańskich.
W Polsce warto inwestować nie tylko w przemysł pracochłonny. To także dobre miejsce dla inwestycji z branży wysokich technologii. Mamy znakomicie przygotowane kadry informatyczne. Krzemowa Dolina może więc także powstać w Polsce. Mówię o tym nie tylko do Państwa. Powiem o tym pojutrze amerykańskim biznesmenom. (...)
Polska przywiązuje ogromna wagę do stosunków transatlantyckich i jedności Zachodu w ogóle. W niektórych państwach Unii Europejskiej nazywa się Polskę z tego powodu złośliwie "koniem trojańskim Ameryki". Ciekawa rzecz, ze ta złośliwość wcale nas nie boli.
Polska nie widzi zasadniczego konfliktu interesów pomiędzy UE a USA. Państwa europejskie powinny uniknąć fałszywego dylematu w rodzaju: "jesteśmy za Stanami Zjednoczonymi czy za Europą". Miejsce Polski jest w Europie i z nią się w pełni identyfikujemy.
Ale przecież nie oznacza to, że nasze interesy są sprzeczne z interesem Stanów Zjednoczonych. Jest wręcz przeciwnie. Partnerstwo i sojusz z USA to fundament naszego - polskiego i europejskiego bezpieczeństwa. (...)
Na zakończenie muszę jeszcze powiedzieć o jednej trudnej sprawie w stosunkach polsko-amerykańskich i prosić Was o wsparcie. Jak wiecie Państwo zabiegamy u władz USA o zniesienie wiz dla Polaków. Być może zjednoczony, silny głos Polonii amerykańskiej mógłby wpłynąć na decyzje amerykańskich polityków i administracji. (...)
Bardzo bym chciał, by młode pokolenia Polaków, mieszkających w kraju i tu w Stanach Zjednoczonych były dumne z Polski, by nasz kraj kojarzył się z rozwojem i sukcesem. Jestem przekonany, że przystąpienie do Unii Europejskiej daje nam tę szansę, a my ją wykorzystamy.
Dziękując Państwu za działalność na rzecz Polonii i na rzecz Polski, za obecność na dzisiejszym spotkaniu, chciałbym z całym przekonaniem stwierdzić, że jesteście naszymi najlepszymi ambasadorami w Ameryce. Wasza pomoc, Wasze zaangażowanie są wciąż Polsce bardzo potrzebne. Zawsze liczymy na Was, tak jak Wy możecie zawsze liczyć na Polskę.

Źródło: www.borowski.pl

Powrót do "Wystąpienia" / Do góry